Badanie: o zalecanych pięciu porcjach warzyw i owoców wie 31 proc. mam

Redakcja Portalu
2015-04-20
Badanie: o zalecanych pięciu porcjach warzyw i owoców wie 31 proc. mam
Ponad 80 proc. mam ma świadomość, że w prawidłowej diecie powinny znaleźć się owoce i warzywa, ale tylko co trzecia z nich (31 proc.) wie, że dobra dieta to pięć porcji warzyw i owoców dziennie - wynika z raportu przedstawionego we wtorek w Warszawie.

Raport przedstawiono podczas debaty otwartej pt. "Polska dieta ciągle zbyt uboga w warzywa, owoce i soki. Co staje na drodze do prawidłowego odżywiania Polaków?", zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową.

Badanie zrealizował Instytut Millward Brown S.A. na zlecenie Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS), między 23 lutego a 10 marca br., za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych tzw. CATI. Objęło ono 200 mam, które są odpowiedzialne w swoim gospodarstwie domowym za dobór składników posiłków i mają dzieci w wieku między 3 a 12 lat.

Celem badania była weryfikacja wiedzy na temat zalecanych zasad żywieniowych - m.in. ilości i jakości spożywanych posiłków; pokazanie faktycznych zwyczajów - z naciskiem na to, co dzieci jedzą na pierwsze i drugie śniadanie, a także zbadanie wiedzy na temat soków - tego, co jest do nich dodawane i czy mogą zastąpić warzywa i owoce.

Jak wskazał Łukasz Bielewicz z Millward Brown, zdaniem ponad 80 proc. kobiet w skład prawidłowej diety powinny wejść owoce i warzywa. „Polki spontanicznie mają poczucie, że warzywa i owoce są istotnym składnikiem diety" - podkreślił.

Jednak - jak zaznaczył Bielewicz - tylko co trzecia badana osoba wiedziała, że w prawidłowej diecie powinno znaleźć się pięć porcji warzyw i owoców. Prawie połowa respondentów (48 proc.) nie umiała odpowiedzieć na pytanie, jakie zgodnie z zaleceniami dietetyków, powinno być dzienne spożycie warzyw i owoców w diecie dzieci i dorosłych.

Niespełna co trzecia badana osoba (27 proc.) twierdziła, że w diecie (swojej i swojej rodziny) uwzględnia zalecane pięć porcji warzyw i owoców. Najczęstszym powodem niestosowania się do zaleceń - jak wynika z deklaracji respondentów - jest brak czasu na skomponowanie odpowiednich posiłków. Dzieci - jak wskazują mamy - często po prostu nie lubią i nie chcą jeść warzyw i owoców.

Ponad 80 proc. badanych matek uważa, że szklanka soku może zastąpić jedną z zalecanych porcji warzyw i owoców.

Z badań Millward Brown wynika, że w 96 proc. badanych gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku od 3 do 12 lat jada się śniadanie. Badanie pokazało ponadto, że ponad 90 proc. dzieci w wieku 3-12 lat jada w domu, szkole lub przedszkolu drugie śniadanie. Najczęściej spożywanymi wtedy produktami są kanapki (szczególnie wśród dzieci starszych 7-12 lat) oraz owoce i warzywa, które częściej podawane są dzieciom młodszym (3-6 lat).

"Śniadanie jest niezwykle ważne i powinniśmy przed wyjściem do pracy lub szkoły je zjeść. Mówimy: warzywa owoce, soki, ale (...) zbyt mało spożywamy także mleka" - wskazywała podczas debaty dr Katarzyna Stoś z Instytut Żywności i Żywienia.

Jak dodała, badania prowadzone w Instytucie wśród młodzieży w przedziale 11-15 lat pokazały, że ponad 90 proc. z nich zjada śniadanie, obiad i kolację, ale już drugie śniadanie ok. 60 proc. młodzieży, a podwieczorek ok. 55 proc.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że z danych GIS, iż spożywania śniadań spada radykalnie w wieku gimnazjalnym.

Jak zauważyła podczas debaty dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB, od kilkunastu lat w Unii Europejskiej spada spożycie świeżych warzyw i owoców. Dodała, że pod względem spożycia owoców Polska jest na 25. miejscu w UE.

Nieprzestrzeganie prawidłowej diety, zdaniem ponad połowy badanych mam prowadzi do otyłości. Drugim najczęściej wymienianym skutkiem nie stosowania się do zaleceń są choroby spowodowane najczęściej spadkiem odporności organizmu. (PAP)

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55