Chcesz poprawić relacje z dziećmi - podkręć muzykę

Redakcja Portalu
2018-05-21
Chcesz poprawić relacje z dziećmi - podkręć muzykę
Dzieci, które dorastały słuchając muzyki razem z rodzicami, deklarują lepszą jakość relacji z matkami i ojcami, gdy osiągną dorosłość - stwierdzili naukowcy z Arizony (USA).

Praca na ten temat ukazała się w czasopiśmie „Journal of Family Communication". „Jeśli jesteś rodzicem, którego nastoletnie dziecko spędza większość czasu w podróży ze słuchawkami w uszach czy na uszach, zachęć je do ich odłączenia, a następnie podkręć głośność w radiu samochodowym i wspólnie słuchajcie czegoś, czym będziecie się mogli cieszyć wszyscy razem. Może to zdziałać cuda dla twoich przyszłych relacji z synem czy córką" - radzą autorzy badania z University of Arizona. Zespół pod kierunkiem prof. Jake'a Harwood'a odkrył, że młodzi mężczyźni i kobiety, którzy w dzieciństwie - a szczególnie w okresie dojrzewania - dzielili się doświadczeniami muzycznymi z rodzicami, relacjonują, że mają dużo lepsze relacje z matkami i ojcami niż osoby, które takich doświadczeń nie miały.

„Rodzice wiedzą, że kiedy ma się małe dzieci, trzeba im śpiewać i grać - to buduje bliskość" - opowiada prof. Harwood. Podobnie jest z nastolatkami. „Z nimi także można z powodzeniem słuchać wspólnie muzyki lub dzielić się swoimi upodobaniami. Ma to jeszcze silniejszy wpływ na przyszłą więź" - uważa naukowiec. Harwood zaprosił do badania grupę młodych dorosłych w wieku ok. 21 lat. Pytał ich o częstotliwość, z jaką angażowali się razem z rodzicami - jako dzieci (między 8 a 14 rokiem życia) - w takie działania, jak wspólne słuchanie muzyki, wspólne chodzenie na koncerty czy wspólne granie na instrumentach muzycznych. Uczestnicy mieli się także podzielić tym, jak postrzegają swoją relację z rodzicami w chwili obecnej.

„Byliśmy zainteresowani, czy muzyka, z jej ogromnym wpływem na życie dzisiejszych społeczeństw, może wpływać równie mocno i pozytywnie na relacje rodzic-dziecko" - tłumaczy Sandi Wallace, studentka Harwood'a i pomysłodawczyni omawianego badania. Okazało się, że podczas gdy wspólne doświadczanie muzyki na wszystkich poziomach wiekowych było związane z lepszą percepcją jakości relacji rodzic-dziecko w wieku dorosłym, efekt ten był najbardziej widoczny w przypadku wspólnych doświadczeń muzycznych, które miały miejsce w okresie dojrzewania.

„W przypadku małych dzieci aktywność muzyczna jest dość powszechna: śpiewamy kołysanki, rymujemy razem - mówi Harwood. - W przypadku nastolatków jest to mniej powszechne, a szkoda". Harwood i Wallace mówią, że są dwa główne czynniki tłumaczące związek pomiędzy wspólnymi doświadczeniami muzycznymi i lepszą jakością relacji rodzinnych. Pierwszym z nich jest koordynacja. „Koordynacja, czy też synchronizacja, to coś, co zachodzi, gdy ludzie wspólnie grają muzykę lub razem jej słuchają - opowiada Harwood. - Kiedy grasz z rodzicem lub słuchasz z nim muzyki, często zaczynacie wykonywać razem inne zsynchronizowane czynności, np. tańczycie, śpiewacie. A, jak pokazują badania, wszystko to powoduje, że ludzie bardziej się lubią".

Kolejnym sposobem, w jaki muzyka może wzmocnić jakość relacji, jest empatia. „Wiele ostatnich badań wykazało, że muzyka potrafi wywoływać w ludziach bardzo silne emocje, a także, że wyzwala ona reakcje empatyczne w stosunku do osób, z którymi się jej słucha" - mówi Wallace. Jak dodaje, ważne, aby rodzice dostrzegli, że wspólne doświadczanie muzyki z dziećmi nie musi być skomplikowane. W rzeczywistości już bardzo proste czynności, takie jak słuchanie muzyki podczas jazdy samochodem, mogą mieć ogromny wpływ na poprawę relacji. „Nawet lepszy niż bardziej formalne doświadczenia muzyczne, takie jak wspólne granie w zespole" - twierdzi Wallace.

Zdaniem autorów pracy, przyszłe badania powinny bliżej przyjrzeć się różnym formalnym i nieformalnym doświadczeniom muzycznym, a także zastanowić się, w jaki sposób muzyka może wpływać na jakość innych rodzajów relacji, w tym romantycznych związków partnerskich. Na razie Wallace i Harwood zachęcają rodziców do zwiększenia interakcji muzycznych ze swoimi dziećmi, zwłaszcza z nastolatkami. „Nie jest to oczywiście pewny przepis na idealny związek. Jednak każdy rodzic chce znaleźć sposób na poprawę swojej relacji z dzieckiem i utrzymanie jej przez długi czas. To może być jednak z opcji" - podsumowuje Wallece.(PAP)

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55