Dieta bogata w tłuszcze powoduje objawy stanu przedrzucawkowego

Redakcja Portalu
2013-08-21
Dieta bogata w tłuszcze powoduje objawy stanu przedrzucawkowego

Stan przedrzucawkowy to dość powszechna komplikacja ciążowa, charakteryzująca się przede wszystkim nadciśnieniem oraz białkomoczem. U pacjentek z ciężkim stanem przedrzucawkowym może rozwinąć się rzucawka, która wywołuje objawy ze strony układu nerwowego.

Przekonano się także, iż niektóre kobiety ciężarne ze stanem przedrzucawkowym mogą również cierpieć z powodu rzucawki, nawet jeśli zmiany w ciśnieniu krwi są minimalne!

Do tej pory naukowcy nie byli w stanie w pełni wyjaśnić przyczyn tych ataków podobnych do padaczki. Wiadomo jednak, że w tych napadach dużą rolę odgrywają zmiany w poziomach neuroprzekaźników mózgowych. Ostatnie badanie, opublikowane w magazynie Neural Regeneration Research, przynajmniej częściowo wyjaśnia tę zagadkę.

Eksperyment przeprowadzono na ciężarnych szczurach. Przez 20 dni podawano samicom pokarmy bogate w tłuszcze. Okazało się wtedy, że doświadczały objawów podobnych do zespołu przedrzucawkowego u ludzi, wraz z nadciśnieniem i z białkomoczem.

Jednocześnie stwierdzono u szczurów nieprawidłowe pobudzenie receptora glutaminianu oraz nieprawidłową regulację ekspresji genetycznej w hipokampie.

Odkrycia te sugerują, że większa ekspresja receptora glutaminianu powoduje pojawienie się wywołanego wysokotłuszczową dietą stanu przedrzucawkowego u ciężarnych samic szczurów.

Oznacza to, że kontrola spożycia tłuszczów ma wielkie znaczenie w prewencji rzucawki w okresie ciąży.

Źródło: Biomedical
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55