Dieta w okresie ciąży wpływa na późniejsze zachowanie potomstwa

Redakcja Portalu
2013-09-18
Dieta w okresie ciąży wpływa na późniejsze zachowanie potomstwa

Dieta jest niezwykle istotna dla optymalnego rozwoju umysłowego człowieka, a coraz więcej badań pokazuje, że także odżywianie kobiety ciężarnej oraz sposób żywienia we wczesnym okresie życia dziecka wpływają na długoterminowe zdrowie człowieka, dobre samopoczucie i rozwój mózgu. Wszystkie składniki odżywcze są ważne w tym procesie.

Naukowcy z projektu NUTRIMENTHE przeprowadzili 5-letnie badania europejskich rodzin z dziećmi, które były obserwowane od urodzenia do 9 roku życia. Przyjrzeli się wpływowi witamin z grupy B, kwasu foliowego, karmienia piersią, karmienia butelką, żelaza, jodu i kwasów tłuszczowych omega 3 na rozwój behawioralny, poznawczy i emocjonalny dzieci.

Okazało się, że kwas foliowy, który jest zalecany kobietom ciężarnym w trakcie pierwszego trymestru ciąży, redukuje ryzyko problemów behawioralnych we wczesnym dzieciństwie.

Olej rybny jest również bardzo wartościowy, nie tylko ze względu na zawartość omega 3, które przyczyniają się do budowy komórek mózgowych, ale też ze względu na zawartość jodu, który wpływa korzystnie na zdolności czytania,które badano w 9. roku życia uczestników.

Prof. Cristina Campoy, która kierowała tym projektem, zwraca uwagę, że długoterminowe badanie w tym zakresie było naprawdę potrzebne. - Badania krótkoterminowe bowiem są niezdolne do wykrycia prawdziwego wpływu odżywiania we wczesnym etapie życia. Mózg bowiem potrzebuje czasu, aby dojrzeć, a wczesne niedobory mogą być o wiele bardziej szkodliwe, niż nam się wydaje. - dodaje.

Jednak wiele innych czynników może wpłynąć na umysłowe zdolności człowieka, choćby na przykład poziom wykształcenia rodziców, status społeczno-ekonomiczny rodziny, wiek rodziców, a także genetyczne podłoże kobiety i jej potomka. Może to wpływać na to, w jaki sposób niektóre składniki odżywcze są przetwarzane i przenoszone w trakcie ciąży i karmienia piersią, i w jaki sposób w ostateczności wpływają na zdolności umysłowe.

Badanie to zostało zaprezentowane na kongresie naukowym Nutrimenthe International Conference na Granada Conference and Exhibition Centre w dniach 13 - 14 września.

Źródło: Biomedical
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55