Gdańsk/ Wyjątkowy zabieg chemioterapii wewnątrzotrzewnowej u niemowlęcia

Redakcja Portalu
2020-06-15
Gdańsk/ Wyjątkowy zabieg chemioterapii wewnątrzotrzewnowej u niemowlęcia
Lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili u siedmiomiesięcznego dziecka wyjątkowy, bo niestosowany dotąd u niemowlęcia, zabieg chemioterapii wewnątrzotrzewnowej – poinformowała uczelnia.

O przeprowadzeniu operacji poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) Joanna Śliwińska.

W rozesłanym mediom komunikacie wyjaśniła, że zabieg wykonano 4 czerwca, a przeprowadził go zespół pod kierownictwem kierownika Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży prof. Piotra Czauderny i prof. Tomasza Jastrzębskiego z Kliniki Chirurgii Onkologicznej.

"Według dostępnej literatury była to pierwsza na świecie chemioterapia wewnątrzotrzewnowa u niemowlęcia" - poinformowała Śliwińska.

Dodała, że z informacji zamieszczanych w fachowych pismach wynika, że do tej pory zabiegi takie były wykonywane u pacjentów powyżej dwóch lat. "Jednak po zastosowaniu odpowiednich modyfikacji w gdańskim ośrodku udało się przeprowadzić go u siedmiomiesięcznego dziecka z rozpoznaniem mięsaka tkanek miękkich" - wyjaśniła rzecznik.

Doprecyzowała, że w przypadku tego konkretnego pacjenta chodziło o mięsaka tkanek miękkich typu nie-RMS (z łaciny - rhabdomyosarcoma, oznacza mięsaka komórek prążkowanych).

"Ze względu na wiek dziecka lekarze musieli zmodyfikować standardową procedurę chemioterapii dootrzewnowej w hipertermii" - dodała.

Śliwińska podkreśliła też, że "nowotwory rozsiane w jamie otrzewnej zwykle wiążą się z zaawansowanym stadium choroby w chwili rozpoznania oraz złym rokowaniem i częstymi nawrotami".

"Są bardzo odporne na dożylne leczenie chemioterapeutyczne, co jest spowodowane istnieniem fizjologicznej bariery otrzewna - osocze, która ogranicza wchłanianie leków" - podkreśliła rzecznik.

Dodała, że najskuteczniejszym sposobem leczenia tych nowotworów jest zastosowanie miejscowo cytostatyków w ramach zabiegu chemioterapii wewnątrzotrzewnowej.

Poza profesorami Jastrzębskim i Czauderną w skład zespołu, który przeprowadził zabieg, wchodzili Janina Suszek, Marta Bielewicz, Hanna Garnier, Maciej Murawski, Anna Raczkowska i Małgorzata Kamińska. (PAP)

Autor: Anna Kisicka

 

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55