Kluby Młodego Odkrywcy uczą, rozwijają i... rosną w siłę

Redakcja Portalu
2012-10-19
Kluby Młodego Odkrywcy uczą, rozwijają i... rosną w siłę
Im prościej i taniej, tym lepiej - taka zasada panuje w Klubach Młodego Odkrywcy (KMO), gdzie dzieci i młodzież poznają świat poprzez eksperymenty naukowe i badania. Pierwsze forum dla opiekunów KMO ruszyło w czwartek w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Kluby Młodego Odkrywcy.

Kluby Młodego Odkrywcy to miejsca, w których dzieci i młodzież może samodzielnie prowadzić badania i eksperymenty naukowe. W szkołach są alternatywą dla klasycznych kółek zainteresowań i pokazują, jak poznawać świat - doświadczając go.

Kluby kierują się trzema zasadami - tłumaczył na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami dyrektor programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (która wspiera działanie KMO), Radosław Jasiński. "Przede wszystkim, im taniej i prościej - tym lepiej. To są eksperymenty, które można robić z wykorzystaniem miski, kubka, mąki, łyżki, wody" - przekonywał.

Na zajęciach ma też być bezpiecznie i "po prostu fajnie, bo tylko wtedy uczniowie przychodzą". "Zajęcia prowadzone są jako pozalekcyjne i w większości szkół są to jedyne zajęcia, na które - by się zapisać - uczniowie czekają w kolejce. Nie tylko wykonują eksperymenty z książek, ale sami je wymyślają, szukają pomysłów w internecie" - dodał Jasiński.

Jego zdaniem program KMO odpowiada na kilka dylematów szkolnictwa: jak zainteresować młodych ludzi naukami ścisłymi, jak kształcić przyszłych inżynierów, fachowców od spraw technicznych, jak budzić aktywną postawę ucznia w szkole, jak kształtować kompetencje ważne we współczesnym świecie - umiejętność pracy w grupie, zdolność logicznego myślenia czy wyciągania wniosków; jak pobudzać ciekawość i jak dostarczać nauczycielom nowych metod pracy z uczniami.

Kluby istnieją już w całej Polsce (zarejestrowano ich ponad 150), powstają też w Gruzji, Rosji i na Białorusi. "Działają w miejscach tak różnych, jak elitarne prywatne warszawskie gimnazjum na Ursynowie czy na wiejskich świetlicach; w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nadleśnictwie Karniszewice czy gruzińskiej wiosce położonej w zdemilitaryzowanej strefie u podnóża Kaukazu" - mówił dyrektor Centrum Nauki Kopernik (CNK, które zostało opiekunem i operatorem projektu klubów), Robert Firmhofer.

W czwartek i piątek około stu opiekunów KMO spotkało się na pierwszym klubowym forum, zorganizowanym w "Koperniku". Z wykładem inauguracyjnym przyjechał dr Oved Kedem z Instytutu Nauk Weizmanna w Izraelu. Zaplanowano warsztaty (m.in. jak robić pokazy naukowe), dyskusje i debaty.

"Na czas warsztatów CNK wyjdzie z laboratoriów i pokaże, że bardzo skomplikowane doświadczenia można wykonać przy pomocy najprostszych materiałów, bez drogiego zaplecza - podkreśliła koordynatorka działalności klubów, Katarzyna Górkiewicz. - Chcemy też pokazać, że pokazy naukowe nie są trudne, i że jest ciekawie, gdy prowadzą je dzieci, np. na święcie szkoły lub na lokalnych festiwalach nauki".

Nowe Kluby Młodego Odkrywcy można rejestrować na stronie www.kmo.org.pl, gdzie znajdują się też wskazówki odnośnie prowadzenia zajęć czy pomysły wielu doświadczeń. Aby powstał klub - podkreśliła Górkiewicz - "przede wszystkim potrzebni są jednak ludzie - opiekun, który weźmie na siebie odpowiedzialność, i grupa dzieci lub młodzieży, która się będzie chciała regularnie spotykać".

 

 

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55