Kolejna ciąża co najmniej po roku

Redakcja Portalu
2018-11-16
Kolejna ciąża co najmniej po roku
Aby zmniejszyć ryzyko dla zdrowia zarówno dziecka, jak i matki, odstęp pomiędzy porodem a zajściem w kolejną ciążę powinien wynosić co najmniej rok - informuje pismo „JAMA Internal Medicine”.

Badania naukowców z University of British Columbia (UBC) oraz Harvard TH Chan School of Public Health dotyczyły niemal 150 tys. porodów, które miały miejsce w Kanadzie.

Jak wykazały analizy, niewielkie odstępy pomiędzy ciążami wiązały się z podwyższonym ryzykiem przedwczesnego porodu, mniejszą wagą urodzeniową dziecka oraz wyższą śmiertelnością - zarówno dzieci, jak i matek. Idealny odstęp wynosił 12 do 18 miesięcy. Przy zbyt małym odstępie pomiędzy ciążami ryzyko dla matki było większe tylko w przypadku kobiet powyżej 35 roku życia, natomiast ryzyko dla dziecka rosło u kobiet w każdym wieku, ale najwyższe było u tych pomiędzy 20 a 34 rokiem życia.

W przypadku kobiet po 35. roku życia, które poczęły kolejny raz w sześć miesięcy po porodzie, ryzyko zgonu lub innych poważnych następstw dla matki wynosiło 1,2 proc. (12 przypadków na 1000 ciąż). Odczekanie 18 miesięcy zmniejszało ryzyko do 0,5 proc. (pięć przypadków na 1000 porodów). Młodsze kobiety, które zaszły w ciążę sześć miesięcy od wcześniejszego porodu były narażone na przedwczesny poród w 8,5 proc. przypadków (85 przypadków na 1000). Przy odstępie 18 miesięcy ryzyko spadało do 3,7 proc. (37 przypadków na 1000).

Biorąca udział w badaniach dr Wendy Norman podkreśliła, że uzyskane wyniki to „zachęcająca wiadomość" zwłaszcza dla kobiet powyżej 35. roku życia, planujących założenie rodziny. Wiadomo jednak, że nieplanowane ciąże w krótkim odstępie od porodu częściej zdarzają się w przypadku młodszych kobiet. Autorzy zaznaczają, że nie trzeba czekać aż 18 do 24 miesięcy (co sugerują aktualne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia - WHO). Ponieważ jednak uwzględnione zostały tylko kobiety z Kanady, nie wiadomo, na ile uniwersalny charakter mają uzyskane wyniki. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl

 

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55