Naukowcy: samotne matki w Polsce nie są nieszczęśliwe

Redakcja Portalu
2014-04-30
Naukowcy: samotne matki w Polsce nie są nieszczęśliwe
Wychowywanie dziecka w Polsce przez samotne matki jest dla nich dużym wyzwaniem, ale nie czyni ich nieszczęśliwymi - wynika z badań przeprowadzonych przez polskie badaczki, pracujące w Polsce, Szwecji i Austrii.

"Pomimo trudności i problemów, które pojawiają się, a może dzięki nim, dzieci stają się dla samotnych matek całkowitym centrum ich świata. Dodatkowo potomstwo daje często kobietom siłę do podejmowania decyzji, których nie były w stanie podjąć przed ciążą" - stwierdza dr Monika Mynarska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jedna z autorek badań.

Z pogłębionych wywiadów na reprezentatywnej grupie samotnych matek w Polsce wynika, że wiele z nich dzięki konieczności zapewnienia dziecku dobrobytu porzuciło nieszczęśliwe lub patologiczne związki. Ponadto takie kobiety stają się bardziej ostrożne i wymagające w przypadku poznania nowego partnera.

Według współautorki badań dr Anny Baranowskiej-Rataj z Uniwersytetu w Umea (Szwecja) i Szkoły Główej Handlwej (SGH) w Warszawie można dojść do wniosku, że pozytywne aspekty samotnego macierzyństwa w Polsce przeważają nad negatywnymi.

"Nie znaleźliśmy dowodów na poparcie tezy, że życie kobiety byłoby lepsze, gdyby zdecydowała się ona nie mieć dziecka i nie wychowywać go na własną rękę" - podkreśla dr Anna Matysiak z Wittgenstein Centre w Wiedniu i SGH.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Journal of Happiness Studies".

Projekt badawczy został sfinansowany przez polskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55