Nie czekaj do 18-tki, wyrób dziecku dowód

Redakcja Portalu
2020-07-13
Nie czekaj do 18-tki, wyrób dziecku dowód
Nie tylko dorośli mogą mieć dowód osobisty. Warto wyrobić go także dzieciom. Może się przydać w trakcie wakacyjnych podróży. Co najważniejsze, wniosek możecie złożyć przez Internet. Nie wszystkie urzędy wróciły do normalnego funkcjonowania. W wielu miejscach, aby złożyć wniosek o paszport najpierw, z odpowiednim wyprzedzeniem, trzeba umówić się na wizytę. A jak wiadomo - w wakacje czas goni. Jeśli wybieracie się do jednego z państw Unii Europejskiej, a Wasze dzieci nie mają ważnych paszportów, wyróbcie im dowody osobiste. Wniosek złożycie bez kolejki, w kilka chwil, online.

Szybki wniosek

Żeby wszystko poszło Wam sprawnie - na początku sprawdźcie, czy macie zdjęcie dziecka w wersji elektronicznej. To nie może być dowolne zdjęcie, ale możecie zrobić je sami. Najpierw jednak sprawdźcie, jakie powinno spełniać wymogi.

Druga potrzebna rzecz to profil zaufany. Mamy nadzieję, że już go macie. Jeśli jednak jest inaczej, w większości przypadków, założycie go także przez internet. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Zdjęcie i profil zaufany - gotowe. Przechodzimy do składania wniosku. Pierwszy krok to wizyta na portalu www.GOV.pl. Będąc tam profilem zaufanym zalogujcie się na konto Mój GOV. Znajdziecie je w prawym górnym rogu strony. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego. Od teraz sprawy potoczą się już bardzo szybko. Złożenie wniosku o dowód dla dziecka to kilka prostych kroków:

1. Kliknij przycisk Złóż wniosek.

2. Zaznacz, że jesteś rodzicem (wnioski o dowód osobisty dla dzieci mogą też składać opiekunowi prawni i kuratorzy).

3. Wprowadź dane dziecka.

4. Wybierz powód ubiegania się o dowód osobisty.

5. Wybierz urząd, w którym odbierzesz dowód.

6. Jeśli dziecko ma więcej niż 13 lat, zaznacz, czy chcesz, żeby dowodzie był certyfikat podpisu osobistego.

7. Dodaj zdjęcie dziecka.

8. Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.

9. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Możesz to zrobić profilem zaufanym lub jeśli masz - e-dowodem.

Gotowe! Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na koncie Mój GOV i podany we wniosku e-mail. Za dowód dziecka nic nie zapłacisz - usługa jest bezpłatna.

Dowód dla dziecka jest ważny:

· 5 lat - jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat,

· 10 lat - jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat.

Poczekaj i odbierz

Na odbiór dokumentu będziecie musieli poczekać maksymalnie 30 dni. Często zdarza się, że jest gotowy wcześniej.

- Aby sprawdzić, czy dokument jest gotowy do odbioru nie trzeba dzwonić do urzędu, czy regularnie go odwiedzać - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wystarczy skorzystać z e-usługi Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy. To bardzo proste. Jedyne, czego potrzebujemy to numer złożonego wniosku - dodaje szef MC.

A ten, jak już wiecie, znajdziecie w wiadomości e-mail lub w skrzynce na koncie Mój GOV.

Tylko w czerwcu rodzice lub opiekunowie złożyli online ponad 10 tysięcy wniosków o dowód osobisty dla dziecka.

Gdybyście mieli jakiekolwiek wątpliwości - złożenie wniosku o dowód osobisty dla dorosłego jest równie proste. W tym przypadku także potrzebujecie zdjęcia i profilu zaufanego. Musicie jedynie wybrać inną e-usługę - Uzyskaj dowód osobisty.

Jak złożyć taki wniosek wytłumaczy Wam Michał Czernecki - ambasador naszej kampanii „e-Polak potrafi!".

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet złożyć wniosek o dowód osobisty - obejrzyj instruktaż.

Niezbędnik wczasowicza

Dokumenty gotowe, czas ruszać na wakacje. Poczekajcie jeszcze chwilkę! Przed wyjazdem koniecznie zainstalujcie na swoich telefonach aplikację ProteGO Safe, która powiadamia o kontakcie z koronawirusem. Dzięki niej, jeśli w trakcie wyjazdu spotkacie kogoś kto będzie chory, odpowiednia informacja wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji - szybko do Was dotrze.

· Jeśli korzystacie z telefonów z systemem Android - pobierzcie ProteGO Safe ze sklepu Google Play.

· Jeśli korzystacie z telefonów z systemem iOS - pobierzcie ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Zróbcie to dla swojego zdrowia, ale i dla bezpieczeństwa Waszych dzieci.

Więcej informacji o aplikacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziecie na www.gov.pl/protegosafe

Wydział Komunikacji Ministerstwo Cyfryzacji

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

erricravi
2020-07-20

thanks for sharing this

erricravi

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55