Ponad trzy czwarte Polaków popiera co najmniej częściową refundację in vitro

Redakcja Portalu
2016-06-29
Ponad trzy czwarte Polaków popiera co najmniej częściową refundację in vitro
Z upływem czerwca br. po 3 latach kończy się rządowy program refundacji leczenia in vitro. Jednak 78% Polaków jest zdania, że niepłodne pary powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro, wynika z badań IQS zrealizowanych na rzecz Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Co więcej, 58% Polaków uważa, że w kraju jest za mało klinik zajmujących się leczeniem niepłodności poprzez in vitro. Przybywa jednak nowe miejsce oferujące specjalistyczne zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego. Klinika Bocian zdecydowała się na otwarcie w czerwcu br. swojej pierwszej placówki w Katowicach przy ul. Dąbrówki 13, która jest jednocześnie jej trzecią kliniką oferującą zabiegi in vitro w Polsce obok oddziałów w Białymstoku i w Warszawie.

- Niepłodność to problem, który jak się szacuje dotyka około 15 procent par. Dla wielu z ich zapłodnienie pozaustrojowe, to jedyna szansa na poczęcie dziecka. Stąd program rządowej refundacji in vitro cieszył się dużym zainteresowaniem Polaków zmagających się z niepłodnością. Tylko w naszej klinice uczestniczyło w nim ponad 1100 par. Z upływem czerwca kończy się wprawdzie rządowy program, ale zapotrzebowanie na specjalistyczne zabiegi in vitro właściwie cały czas rośnie. Nasze Kliniki Bocian z powodzeniem działają na wschodzie Polski w Białymstoku i w centrum w Warszawie, gdzie z naszych usług korzysta rocznie kilka tysięcy pacjentów z różnych regionów kraju i z zagranicy, teraz dołącza do nich placówka w Katowicach. Tylko w zeszłym roku przeprowadziliśmy 1167 transferów zarodków w ramach in vitro, a skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego w Klinikach Bocian w roku 2015 utrzymywała się na poziomie 46,7 procent. Z nową placówką możemy leczyć jeszcze więcej pacjentów - mówi dr n. med. Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Klinik Bocian.

In vitro w opinii Polaków

Jak wynika z badań zrealizowanych dla Kliniki Bocian Polacy zdecydowanie popierają in vitro. Osiem na dziesięciu (81%) dorosłych mieszkańców Polski uważa, że niepłodne pary powinny mieć dostęp do leczenia in vitro. Zwłaszcza duże poparcie dla tej metody leczenia niepłodności jest w grupie osób młodych (25-34 lata) - 86%. Co więcej, 73% Polaków deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda, żeby mieć dziecko. Wstrzymanie refundacji in vitro wzbudza obawy, że zostaną ograniczone możliwości skorzystania z zapłodnienia pozaustrojowego niepłodnym parom, zwłaszcza tym mniej zamożnym. Według 77% mieszkańców Polski brak refundacji in vitro ze strony państwa uniemożliwi wielu niepłodnym parom posiadanie biologicznego dziecka.

Rządowe in vitro w Klinikach Bocian

Klinika Bocian uczestniczyła w rządowym programie refundacji procedury in vitro od lipca 2013 roku, czyli od początku jego wdrożenia. Przez blisko trzy lata skorzystało tutaj z programu 1129 par. W ramach refundacji in vitro w Klinikach Bocian przeprowadzonych zostało 2420 transferów zarodków, a w 780 przypadkach potwierdzono ciążę kliniczną. Dotychczas urodziło się 307 dzieci parom biorącym udział w rządowym programie w Klinice Bocian, jednak jeszcze w kolejnych miesiącach będą przychodzić na świat niemowlęta, bowiem wiele kobiet jest w trakcie ciąży.

- Program refundacji był korzystnym krokiem w zakresie leczenia niepłodności w Polsce. Jest bardzo wiele Polek potrzebujących zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego, by móc uzyskać upragnioną ciążę. Brak refundacji nie powstrzyma wielu z nich przed korzystaniem z nowoczesnego leczenia za pomocą in vitro, będzie jednak kolejnym problemem do pokonania w trudnej walce z niepłodnością - zaznacza Grzegorz Mrugacz.

Nowa Klinika w Katowicach

Leczenie metodą in vitro i inseminacji będzie również dostępne w nowo otwartej Klinice Bocian w Katowicach. Znajdują się w niej gabinety ginekologiczne, USG, intymny pokój dla mężczyzn do pobierania nasienia, jak również nowocześnie wyposażone laboratorium. Do dyspozycji pacjentów jest również sala zabiegowa m.in. do przeprowadzania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego. Katowicka Klinika Bocian zapewnia liczne usługi z zakresu leczenia niepłodności. Pacjenci mogą skorzystać z kompleksowej diagnostyki niepłodności, badań nasienia, histeroskopii, jak również badań genetycznych. Placówka zajmuje się też ginekologią oraz opieką w ciąży.


Badanie „Opinie Polaków na temat in vitro" zostało zrealizowane przez IQS na zlecenie Kliniki Bocian w dniach 15-17.06.2016 r. metodą Omnibus online RTS. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Analizą objęto grupę 800 Polaków w wieku 18-50 lat. Próba została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w wieku 18-50 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania.

Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian" należy do wiodących ośrodków zajmujących się leczeniem niepłodności w Polsce. Oferuje pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie niepłodności z zastosowaniem najbardziej zaawansowanych technologii medycyny rozrodu, w tym zapłodnienia in vitro. Zapewnia również usługi z zakresu ginekologii i położnictwa. Pracownicy kliniki są cenionymi specjalistami o międzynarodowym doświadczeniu i uznanych osiągnięciach w dziedzinie niepłodności oraz ginekologii. Placówkę wyróżniają wysokie standardy oraz skuteczność leczenia. Klinika Bocian jest jednym z realizatorów rządowego programu refundacji in vitro. Dysponuje trzema oddziałami: w Białymstoku, Warszawie oraz w Katowicach. Klinika powstała w 2006 roku.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55