Ruszyła kampania mająca ułatwić łączenie rodzicielstwa ze studiowaniem

Redakcja Portalu
2013-09-26
Ruszyła kampania mająca ułatwić łączenie rodzicielstwa ze studiowaniem
Łączenie ról matki i ojca ze studiowaniem oraz pracą naukową ma ułatwić zainaugurowana we wtorek kampania społeczna "MaMa na uczelni". Akcję organizuje Fundacja MaMa wspólnie z Obywatelami Nauki.

To już ósma edycja kampanii "O Mamma mia! Tu wózkiem nie wjadę" poświęconej dostępności przestrzeni publicznej dla matek i osób z małymi dziećmi.

Jak powiedziała we wtorek podczas konferencji prasowej Katarzyna Niewczas z Fundacji MaMa, w tym roku organizatorzy chcą zwrócić uwagę na problemy rodziców w środowisku akademickim i naukowym.

"Od wielu lat obserwujemy dyskryminację architektoniczną, ale również dyskryminację rodziców w tym środowisku. Myślimy tutaj o kobietach i mężczyznach, którzy po narodzinach dziecka mają utrudniony rozwój naukowy. Prawie 60 proc. studentów to kobiety. Niepokojący jest fakt, że tylko mała część z nich zdobywa wyższe stopnie naukowe" - powiedziała Niewczas.

Według organizatorów kampanii, aby wesprzeć codzienne funkcjonowanie młodych rodziców na uczelni, nie zawsze potrzebne są duże sumy pieniędzy. Ich zdaniem można zacząć od łatwych i względnie tanich działań np. montażu wind i powstania podjazdów dla wózków, umieszczenie na ścianach tabliczek pierwszeństwa w dziekanatach i Punktach Obsługi Studenta. Takie rozwiązania wprowadziły już m.in. Uniwersytet Śląski, Łódzki i Warszawski. Ten ostatni w najbliższym czasie otworzy żłobek.

Prorektor UW prof. Anna Giza-Poleszczuk powiedziała, że uniwersytecki żłobek dla piętnaściorga dzieci zacznie działać 1 października. "Studiujący rodzice i pracownicy uczelni będą mogli zostawić tam swoje pociechy na czas zajęć i egzaminów. Projekt powstał dzięki dotacji z Unii Europejskiej i będzie realizowany przy współpracy z Instytutem Komeńskiego" - dodała.

Jak podkreślają organizatorzy, cele tegorocznej kampanii to m.in.: ułatwienie łączenia wychowywania dzieci z pracą naukową i studiowaniem, wsparcie codziennego funkcjonowania matek studiujących i pracujących na uczelni, dostosowanie przestrzeni do potrzeb studiujących i pracujących naukowo rodziców.

Organizatorzy kampanii chcę spotykać się z władzami uczelni, prowadzone będą konsultacje i porady, rozdawane broszury. Każda z uczelni na dobry początek zmian otrzyma od fundacji przewijak.

Fundacja MaMa to organizacja pozarządowa założona w czerwcu 2006 roku w Warszawie. Jej misją jest poprawa sytuacji kobiet, w szczególności matek we wszystkich sferach życia.

Pracujemy nad pokonywaniem barier architektonicznych jak i barier mentalnych. Przez te osiem lat udało nam się przystosować do potrzeb mam z dziećmi w wózkach instytucje kulturalne, dworce, warszawskie stacje metra, wszystkie urzędy dzielnic w Warszawie - powiedziała Anna Pietruszka-Dróżdż, koordynatorka kampanii.

Obywatele Nauki to ruch społeczny, który powstał w środowisku pracowników naukowych, reprezentujących różne dyscypliny i ośrodki badawcze. Celem organizacji jest inicjacja szerokiej publicznej dyskusji na temat przyszłości nauki w Polsce. Członkowie ugrupowania dążą do stworzenia forum dialogu wewnątrz środowiska naukowego w Polsce, by możliwe stało się wypracowanie wspólnych stanowisk w kluczowych kwestiach dla przyszłości nauki.

Do kampanii przyłączyło się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.fundacjamama.pl

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55