Śląskie uczelnie powołały koalicję na rzecz walki z rakiem szyjki macicy

Redakcja Portalu
2014-04-01
Śląskie uczelnie powołały koalicję na rzecz walki z rakiem szyjki macicy
Ułatwienie kobietom ze społeczności akademickiej wykonania bezpłatnego badania cytologicznego i zwiększenie świadomości jego znaczenia - to cel zawiązanej właśnie przez uczelnie w woj. śląskim Akademickiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Symbolem poniedziałkowej inauguracji kampanii stało się podświetlenie hali katowickiego Spodka na kolor fioletowy.

„To jeden z elementów misji uniwersytetu nowoczesnego, otwartego, wychodzącego z przysłowiowej wieży z kości słoniowej, który traktujemy jako wyraz naszej społecznej odpowiedzialności" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś.

Jak podkreślił inicjator przedsięwzięcia, poseł i lekarz ginekolog Jerzy Ziętek, wpisuje się ono w działania Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

„Naszym celem jest zmniejszenie śmiertelności do 2020 r. o 50 proc. Chodzi o to, żeby wykrywać problem we wczesnych stadiach, kiedy możliwe jest nawet leczenie z zachowaniem rodności kobiety. Żadna kobieta nie musi i nie może umierać z powodu raka szyjki macicy. Udało się to osiągnąć w krajach skandynawskich" - podkreślił Ziętek.

W ramach akcji profilaktycznej każda z pracownic, a także studentki oraz żony czy partnerki pracowników Uniwersytetu Śląskiego będą mogły bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne w wyznaczonej przychodni. Projekt wpisuje się w program badań populacyjnych, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Badania można zrobić w każdy wtorek i czwartek kwietnia od godz. 9 do 15. „Ułatwiamy paniom w ten sposób włączenie badania do swojego planu zajęć" - zaznaczył Ziętek.

Memorandum w celu propagowania w środowisku akademickim profilaktyki raka szyjki macicy przyjęła Regionalna Konferencja Rektorów Uczelni Akademickich, reprezentująca 15 wyższych uczelni w regionie.

W akcję włączają się również szkoły średnie, w których odbywają się zajęcia edukacyjne i debaty. "Debata i wykład odbędą się u nas 29 kwietnia. Początkowo zaprosiłam tylko dziewczęta, ale chłopcy spytali: dlaczego my nie? Pomyślałam, że popełniłam nietakt i chłopcy oczywiście też będą. Chodzi przecież o kształtowanie świadomych, odpowiedzialnych postaw również u mężczyzn, którzy powinni się troszczyć o swoje partnerki" - powiedziała dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. gen. St. Maczka w Katowicach Katarzyna Ziemiec.

W Polsce raka szyjki macicy diagnozuje się rocznie u 4 tys. kobiet; połowa z nich umiera. (PAP)

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55