Testy pigułki antykoncepcyjnej przyjmowanej „raz na miesiąc"

Redakcja Portalu
2020-01-09
Testy pigułki antykoncepcyjnej przyjmowanej „raz na miesiąc
Nowy środek antykoncepcyjny - przyjmowaną raz na miesiąc, doustną pigułkę antykoncepcyjną - opracowali naukowcy. Mogłaby dać ona kobietom większy wybór i kontrolę nad płodnością – informuje pismo „Science of Translational Medicine”.

Nowy środek antykoncepcyjny opracowali naukowcy z Harvard Medical School oraz Massachusetts Institute of Technology, finansowani przez The Bill and Melinda Gates Foundation. Został on przetestowany na świniach, a próby na ludziach mają rozpocząć się w ciągu kilku lat.

Po połknięciu pigułka pozostaje w żołądku przez tygodnie, powoli uwalniając hormony, aby zapobiec ciąży. Została specjalnie zaprojektowana, aby była odporna na atak kwasu żołądkowego. Zdaniem jej twórców, pigułka byłaby dobrą opcją dla kobiet, które chcą kontroli urodzeń, ale zniechęca je konieczność pamiętania o codziennej dawce.

Tradycyjne, doustne środki antykoncepcyjne są stosowane przez miliony kobiet na całym świecie. Ich teoretyczna skuteczność sięga 99 proc. (mniej niż jedna ciąża na sto stosujących je kobiet). W praktyce jednak niemal połowie użytkowniczek zdarza się opuszczenie dawki lub przyjęcie tabletki w niewłaściwym czasie. Dlatego rzeczywista skuteczność jest bliższa 91 proc., a to oznacza 9 ciąż na sto kobiet stosujących taką antykoncepcję w danym roku.
Choć dostępne są dłużej działające środki antykoncepcyjne, w tym zastrzyki wykonywane co dwa miesiące lub plastry, które wymagają zmiany co tydzień, nie ma jak dotąd doustnych pigułek przyjmowanych raz w miesiącu.

Nowy sposób dostarczania leku kształtem przypomina gwiazdę, która zapakowana jest do łatwej do połknięcia, rozpuszczalnej kapsułki, o wielkości podobnej do kapsułek z olejem rybim. Gdy kapsułka trafi do żołądka, rozpuszcza się, uwolniona gwiazda rozkłada się jak pąk kwiatu, a jej sześć ramion stopniowo uwalnia hormony o działaniu antykoncepcyjnym. Ze względu na wielkość, obiekt ten pozostaje w żołądku tak długo, dopóki nie przestanie działać. Według twórców jego obecność nie zakłóca trawienia ani nie blokuje przepływu treści pokarmowej.

Możliwe, że podobny system mógłby znaleźć zastosowanie w dostarczaniu innych leków - na przykład przeciwko malarii. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55