Urodził się pierwszy chłopczyk z rządowego programu in vitro. Na Śląsku szykuje się boom „dzieci Arłukowicza”?

Redakcja Portalu
2014-04-10
Urodził się pierwszy chłopczyk z rządowego programu in vitro. Na Śląsku szykuje się boom „dzieci Arłukowicza”?
W katowickim Szpitalu Bonifratrów na oddziale dr hab. n. med. Rafała Stojko urodził się pierwszy chłopiec na Śląsku, który przyszedł na świat dzięki rządowemu programowi in vitro. Maluch urodził się siłami natury 1 kwietnia i otrzymał 10 punktów skali Apgar. Mama i dziecko są zdrowe. Zostali już wypisani do domu – informuje Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum, w której został poczęty chłopczyk. Jest to pierwsze dziecko Gyncentrum, które urodziło się w ramach rządowego programu in vitro.

Dziecko na Prima Aprilis

Waży 2800 g i dla swoich rodziców jest całym światem. Przez 6 lat starali się oni o dziecko. Udało się dzięki zapłodnieniu in vitro w Gyncentrum, sfinansowanemu przez Ministerstwo Zdrowia. Rodzice dziecka byli jedną z kilku tysięcy par, które na Śląsku zdecydowały się na zapłodnienie pozaustrojowe.

Maluch przyszedł na świat 1 kwietnia, w Prima Aprilis. - Chłopak jest silny, zdrowy i pełen energii. Razem z mamą jest już w domu - mówi dr n med. Anna Bednarska-Czerwińska, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Baby boom

Maluch jest jednym z ponad 100 dzieci, które w najbliższych 6 miesiącach przyjdą na świat dzięki zapłodnieniu in vitro w klinice Gyncentrum. Kolejne maluchy powinny przyjść na świat z końcem kwietnia i początkiem maja - zapowiadają lekarze. Klinika jest jednym z 3 ośrodków w woj. śląskim, w których realizowany jest program dofinansowania leczenia niepłodności.

- Dziś w Gyncentrum blisko 200 par czeka na narodziny dziecka, którego poczęcie zostało sfinansowane dzięki rządowemu programowi in vitro. Większość z nich od lat starała się o dziecko, zarówno metodami naturalnymi, jak przy wsparciu in vitro - mówi dr Bednarska-Czerwińska.

W całej Polsce w 2013 roku do programu leczenia niepłodności metodą in vitro zgłosiło się ponad 8 tys. par. Ponad 4,5 tys. rozpoczęło już leczenie. Na narodziny dziecka oczekuje ponad 1600 par - podaje Rejestr Medycznie Wspomaganej Prokreacji.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55