W Krakowie otwarto Pracownię Inżynierii Komórkowej i Tkankowej

Redakcja Portalu
2010-11-01
W Krakowie otwarto Pracownię Inżynierii Komórkowej i Tkankowej
W Krakowie na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarto nowoczesną Pracownię Inżynierii Komórkowej i Tkankowej. To jednostka, w której hodowane są komórki ludzkiej skóry, wykorzystywane m.in. do leczenia oparzeń i trudno gojących się ran.

Pracownia to wspólna inicjatywa Małopolskiego Centrum Biotechnologii oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

Nowoczesne laboratorium ma 68 mkw. powierzchni. Adaptacja pomieszczeń i zakup aparatury kosztowały w sumie ok. 1,3 mln zł, a były finansowane w ramach dwóch projektów "Małopolskie Centrum Biotechnologii" oraz "Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia".

Pracownia jest wyposażona m.in. w inkubatory, w których hoduje się komórki, komory laminarne, wirówki i mikroskopy, aparaty do testów diagnostycznych.

Naukowcy prowadzą badania nad zachowaniem komórek i tkanek poza ludzkim organizmem i hodują komórki skóry ludzkiej.

"Komórki te mogą być wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju ran, przede wszystkim u osób po rozległych oparzeniach i u pacjentów z przewlekłymi, nie gojącymi się ranami. Proponowane przez nas metody są skuteczne i mało obciążające dla pacjenta" - mówiła dziennikarzom kierownik Pracowni Inżynierii Komórkowej i Tkankowej dr Justyna Drukała.

Jak dodała, dotychczas z efektów prac naukowców skorzystało kilkudziesięciu pacjentów uczestniczących w projektach naukowych realizowanych przy współpracy ze szpitalami. "Jesteśmy szczególnie szczęśliwi, że możemy pomagać poparzonym dzieciom" - mówiła dr Drukała.

Małopolskie Centrum Biotechnologii to wspólne przedsięwzięcie UJ i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W drugim kwartale przyszłego roku ma ruszyć budowa nowej siedziby centrum, w której znajdą się kolejne pracownie badawczo-laboratoryjne. Inwestycja ma być ukończona w 2012 r. "Mamy ambicję, by Kraków stał się zagłębiem biotechnologii. Służy temu powołanie Centrum Biotechnologii oraz organizowane od kilku lat międzynarodowe kongresy Eurobiotech" - mówił prof. Kazimierz Strzałka, kierownik Małopolskiego Centrum Biotechnologii.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

symbiosis11
2010-11-02

Ciesza mnie takie wiesci.

symbiosis11
Sabinka
2010-11-02

Jako mieszkanka Krakowa mogę się jedynie cieszyć, że nauka się rozwija i sie w nią inwestuje.

~Sabinka

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55