Zbytnie tycie w ciąży grozi otyłością dziecka

Redakcja Portalu
2018-08-13
Zbytnie tycie w ciąży grozi otyłością dziecka
Zachowanie matki w czasie ciąży może wpływać na wagę jej dziecka w przyszłym życiu. Jeżeli w tym okresie kobieta tyje więcej, niż mówią zalecenia, pali papierosy lub ma zbyt mało aktywności fizycznej, prawdopodobieństwo otyłości u jej potomka znacząco wzrasta.

Autorami odkrycia są badacze z Uniwersytetu Harokopio w Kalithea (Grecja) oraz Uniwersytetu Teksasu w Galveston (USA). Wyniki ich pracy opublikowało pismo „BMC Pregnancy and Childbirth". Jak tłumaczą autorzy, każdego roku na świecie przybywa 1,3 miliona dzieci z nadwagą. U ponad 300 tysięcy z nich nadwaga przechodzi w otyłość. Inne statystyki pokazują, że w latach 2004-2007 ponad połowa kobiet w ciąży przybrała na wadze zbyt dużo.

Zespół kierowany przez prof. Labrosa S. Sidossisa postanowił sprawdzić, czy te dwa fakty łączą się ze sobą. Naukowcy przeanalizowali historie 5125 losowo wybranych dzieci i ich matek (mieszkańców Grecji). Przeprowadzili z nimi także wywiady telefoniczne, w których pytali o wiek, w którym matka zaszła w ciążę, ilość kilogramów, który przybyły jej w tym okresie, poziom aktywności fizycznej, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz o wskaźnik masy ciała jej dziecka w wieku ośmiu lat.

Okazało się, że trzy z analizowanych czynników miały bardzo istotny wpływ na rozwój otyłości u dzieci. Były to: zbyt duży przyrost wagi, palenie papierosów oraz zbyt mało aktywności fizycznej. Jednocześnie wykazano, że umiarkowane ćwiczenia w czasie ciąży były w stanie obniżyć ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości u dziecka, nawet jeśli wystąpiły dwa inne, wymienione powyżej, czynniki ryzyka. „Ciąża to taki etap w życiu kobiety, w którym przywiązuje się większą niż dotychczas wagę do dbania o zdrowie. Jest to też świetna okazja, aby na stałe wprowadzić zmiany w swoim jadłospisie i trybie życia (zacząć regularnie ćwiczyć, więcej się ruszać) oraz wyzbyć się różnych niezdrowych nawyków, np. palenia papierosów i picia alkoholu - mówi prof. Sidossis. - Nasze badanie pokazuje, że jest to dobre nie tylko dla matki, ale także jej dziecka i że może wpływać nawet na jego dorosłe życie".

„Mając to na uwadze, lekarze i pielęgniarki zajmujące się prowadzeniem ciąż powinni informować swoje pacjentki, że nie tylko picie alkoholu - o czym słyszymy dookoła - może bardzo zaszkodzić dzieciom. Aby zapobiec otyłości swych potomków w przyszłości należy całkowicie zrezygnować z papierosów, regularnie ćwiczyć i pilnować prawidłowego przyrostu wagi" - uważa lekarz.

 

PAP - Nauka w Polsce

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl

 

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55