Nowy Kalkulator na Portalu Ciążowy.pl – Kalkulator Skali APGAR!

Redakcja Portalu
2011-12-20
Nowy Kalkulator na Portalu Ciążowy.pl – Kalkulator Skali APGAR!
Jeśli spodziewasz się dziecka lub jesteś świeżo upieczoną mamą, z pewnością szukasz odpowiedzi na pytanie – czym jest test APGAR, w jaki sposób sprawdza stan zdrowia i co o stanie malucha mówią jego wyniki…

Ocena w skali APGAR - pierwsze badanie niemowlaka.

Bezpośrednio po urodzeniu w szpitalu każdy noworodek jest bacznie oglądany. Najpierw malucha bada położna, a następnie lekarza neonatolog. Do oceny noworodka służy wprowadzony w 1953 roku w Stanach Zjednoczonych , a później na całym świecie, system punktacji APGAR - nazwany tak od nazwiska jego autorki, amerykańskiej lekarki dr Wirginii Apgar.

Test APGAR służy do określenia stanu noworodka chwilę po urodzeniu (w pierwszej i piątej minucie po przyjściu na świat oraz w szczególnych przypadkach w dziesiątej minucie po porodzie). Celem jest szybka oceny stanu fizycznego noworodka. Na podstawie skali APGAR podejmowane są decyzje terapeutyczne i ewentualna szybka interwencja i intensywna terapia noworodka.

Podczas badania malec zbiera punkty za:

  • zabarwienie skóry;
  • puls;
  • grymas ba zadany ból;
  • napięcie mięśniowe;
  • oddychanie.

Każdy z parametrów jest oceniany na zero, jeden lub dwa punkty, a uzyskiwany wyniki mieści się w wartościach pomiędzy zerem a dziesiątką. Szczegółowy opis czynników, z możliwością wyboru odpowiednich opcji znajdziecie w Kalkulatorze Skali APGAR. Wystarczy wybrać wartość opisującą stan noworodka w oparciu o każdy czynnik - kalkulator sam wyliczy dla Ciebie wynik w punktacji APGAR. Pod kalkulatorem znajdziesz wyjaśnienie znaczenia poszczególnych wyników.

Najważniejsze jest, aby rodzice zachowali odpowiedni dystans jeśli chodzi o test APGAR. Ważne dla rodziców udających się na salę porodową jest to, aby zrozumieć, że noworodek, który otrzymuje mniej niż dziesięć punktów, szczególnie w pierwszej minucie życia, jest na ogół całkowicie zdrowy. Trzeba również pamiętać jednak, że dziecko które dostało niewiele punktów może nadrobić braki nawet samoistnie. Wynik testu APGAR odnotowywany jest w książeczce zdrowia dziecka wraz z innymi informacjami na temat noworodka, m.in. jego wagą urodzeniową czy długością ciała.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55