Urlop macierzyński 2018

Redakcja Portalu
2018-10-10
Urlop macierzyński 2018
Ile w 2018 roku wynosi urlop macierzyński? Na jaki zasiłek macierzyński mogą liczyć mamy? Sprawdź koniecznie

Po urodzeniu dziecka, rodzicom przysługuje łącznie 52 tygodnie urlopu (54 w przypadku ciąży mnogiej), który podzielony jest na dwa: macierzyński w wymiarze 20. tygodni (lub więcej w przypadku ciąży mnogiej) oraz rodzicielski w wymiarze 32. tygodni (34 - w przypadku ciąży mnogiej).

Urlop macierzyński jest w pełni płatny - mama otrzymuje przez jego okres 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli mama dziecka/ dzieci zaraz po urlopie macierzyńskim planuje wrócić do pracy, będzie otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy zasiłku.Decydując się zostać z dzieckiem przez cały rok,mama będzie otrzymywać 60% wcześniejszego wynagrodzenia. Jeżeli zdecyduje się na wykorzystanie po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego, może wybrać jedną z 2 opcji:

- może przez czas urlopu macierzyńskiego pobierać zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy zasiłku, a za pozostały czas urlopu rodzicielskiego pobierać zasiłek w wysokości 60% podstawy zasiłku

albo

- przez łączny czas urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego) pobierać zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia.

O urlop macierzyński nie trzeba wnioskować - rozpoczyna się automatycznie w dniu narodzin dziecka. W przypadku urlopu rodzicielskiego wniosek należy złożyć 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Urlop macierzyński nie przysługuje wszystkim kobietom, a jedynie tym, zatrudnionym na umowę o pracę oraz takim, które opłacają dobrowolne składki chorobowe.

 

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55