25-31 maja 2013 r. - Europejskim Tygodniem Walki z Rakiem

Redakcja Portalu
2013-05-28
25-31 maja 2013 r. - Europejskim Tygodniem Walki z Rakiem
W dniach 25-31 maja 2013 r. odbędzie się Europejski Tydzień Walki z Rakiem. Jest on obchodzony od 1989 roku. Zapoczątkowała go Europejska Liga Walki z Rakiem we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Rakiem (European Partnership for Action Against Cancer 2011-2013).

Tydzień Walki z Rakiem - popularyzacja profilaktyki chorób nowotworowych wśród społeczeństwa.

Promocja zdrowego stylu życia i profilaktyki chorób nowotworowych to ważne zadania, realizowane w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych prowadzonego przez Ministra Zdrowia. Ośrodki, którym Minister zlecił realizację Programu, przygotowały imprezy, happeningi, akcje promocyjne i informacyjne, które będą się odbywały w czasie Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem.

Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak dbać o zdrowie, zapraszamy do zapoznania się z propozycjami Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących i do udziału w tych wydarzeniach!

Zapraszamy również do zapoznania się z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem oraz z innymi materiałami informacyjnymi (m.in. komiksami dla dzieci i młodzieży) zamieszczonymi na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl i www.jakrzucicpalenie.pl Osobami szczególnie narażonymi na zachorowanie na nowotwory są palacze. W ramach NPZCHN działa bezpłatna Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel. 0 801 108 108 (w godz. 11.00-19.00). Jeśli szukają Państwo pomocy i motywacji do podjęcia decyzji zapraszamy do kontaktu z Poradnią i do odwiedzenia strony www.jakrzucicpalenie.pl

W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych realizowane są następujące zadania:

a) Prewencja pierwotna nowotworów
W ramach programu podejmowane są działania które mają na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat profilaktyki i zdrowego stylu życia oraz programów wczesnego rozpoznawania nowotworów. Edukacja społeczeństwa w kierunku popularyzacji postaw prozdrowotnych jest realizowana m. in. poprzez prowadzenie infolinii dla potrzeb poradnictwa antynikotynowego, organizację kampanii medialnych, edukacyjnych oraz popularyzację wiedzy na temat profilaktyki nowotworów.

b) Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.
Program realizowany od 2006 r. jest dedykowany dla kobiet z grupy wiekowej 25 - 59 lat,
u których wskazane jest wykonywanie cytologii raz na 3 lata.
W czasie realizacji programu odnotowuje się ciągły wzrost ilości kobiet zgłaszających się na badania skryningowe z 12% w 2006 r. (414 986 badań) do 23,21% w 2012 r. przeprowadzając (764 724 badań).

c) Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi
Program realizowany od 2006 r. jest skierowany do kobiet z grup wiekowych najwyższego ryzyka zachorowania na raka piersi, tj. w wieku od 50 do 69 lat, u których wskazane jest wykonywanie badań w raz na 2 lata.

W czasie realizacji programu odnotowuje się ciągły wzrost ilości kobiet zgłaszających się na badania skryningowe z 23% w 2006 r. (572 660 badań) do 42,64 % w 2012 r. (1 115 763 badań).
Aby zapewnić bezpieczeństwo pacjentek i wysoką jakość wykonywanych badań, e ramach programu prowadzona jest kontrola jakości wykonywanych badań mammograficznych oraz audyt kliniczny zdjęć mammograficznych.

  • Programy skryningowe - umożliwiają wykrywanie nowotworów u osób z grup najwyższego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe (w fazie najmniejszego zaawansowania choroby, u osób potencjalnie zdrowych, bez objawów choroby ).

Skryning jest bardzo ważnym elementem budowania kultury zdrowotnej społeczeństwa.
Tylko regularne wykonywanie badań profilaktycznych przez zdrowe kobiety umożliwia wczesne wykrycie chorób nowotworowych, a przyczyniając sie do zmniejszenia umieralności kobiet z powodu raka piersi i raka szyjki macicy.
Więcej informacji na stronie: http://profilaktykaraka.coi.waw.pl

d) Program badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego
Polska jest jednym z czterech krajów w Europie (Polska, Niemcy, Włochy i Luksemburg), w których program wczesnego wykrywania raka jelita grubego jest realizowany za pomocą kolonoskopii. Zwiększono dostępność do badań kolonoskopowych (liczba realizatorów programu wzrosła z 10 jednostek w 2006 r. do 92 jednostek w 2013 r.) oraz zapewniono wysoką jakość badań.

Program jest dedykowany dla osób:

  • w wieku 50 - 65 lat, bez objawów klinicznych sugerujących istnienie raka jelita grubego, niezależnie od wywiadu rodzinnego;
  • w wieku 40 - 65 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego;
  • w wieku 25 - 65 lat z rodzinną predyspozycją do HNPCC (rodzinnego raka jelita grubego nie związanego z polipowatością).

Dodatkową zaletą programu jest to, że można wykonać badanie (raz na 10 lat), a w przypadku wykrycia polipów można je usunąć już podczas badania.

 

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55