31 maja rozpoczyna się Ogólnopolski Program Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - VITRUM D3

Redakcja Portalu
2016-05-19
31 maja rozpoczyna się Ogólnopolski Program Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - VITRUM D3
W ramach IV Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - VITRUM D3 w okresie od 31 maja do 10 czerwca w 5 polskich miastach, kobiety w ciąży będą miały możliwość bezpłatnego sprawdzenia poziomu witaminy D. Program jest realizowany przez UNIPHARM, amerykańską firmę farmaceutyczną z siedzibą w Nowym Yorku, producenta VITRUM®D3 i VITRUM®D3 forte – jedynych preparatów witaminy D rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

W okresie od 31 maja do 10 czerwca w 5 polskich miastach (Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) kobiety w ciąży w ramach Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D będą miały możliwość bezpłatnego sprawdzenia poziomu witaminy D.

Tegoroczna, IV edycja programu adresowana jest do kobiet w ciąży, co wynika ze szczególnej roli, jaką witamina D3 odgrywa w prawidłowym przebiegu ciąży i późniejszym zdrowiu dziecka. Wyniki badań klinicznych potwierdzają, że właściwy poziom witaminy D zmniejsza ryzyko wystąpienia najczęstszych komplikacji ciąży: przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Ze względu na korzyści wiążące się z optymalnym poziomem witaminy D3, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne 23 marca br. wydało rekomendacje odnośnie stosowania witaminy D3 w ginekologii i położnictwie.

Nowe rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

Ze względu na rolę, jaką odpowiednia podaż witaminy D odgrywa w ciągu całego życia człowieka, 23 marca 2016 roku, na spotkaniu w Warszawie ujednolicono stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania witaminy D3 w ginekologii i położnictwie. Opracowano na podstawie danych z literatury oraz aktualnych badań klinicznych wytyczne ustalające wskazania do suplementowania kobiet witaminą D3. Określono również precyzyjnie wartości zalecanych dawek oraz zarekomendowano zastosowanie preparatów VITRUM D3 i VITRUM D3 forte w praktyce klinicznej. Przygotowując te wytyczne, pod uwagę wzięto również stanowisko Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz zalecenia Międzynarodowego Zespołu Ekspertów dla Europy Środkowej z 2013 roku.

Spodziewasz się dziecka? Planujesz ciążę?

Już dziś rozpocznij stosowanie VITRUM D3 forte zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ponieważ:

  • „witamina D3 pełni niezmiernie istotną rolę w ciąży, gdyż reguluje transkrypcję genów odpowiedzialnych za procesy implantacji, inwazję trofoblastu oraz angiogenezę,
  • wskazuje się na zależność pomiędzy poziomem niedoboru witaminy D3, a występowaniem powikłań ciąży oraz zaburzeniami rozwoju płodu,
  • zwraca się również uwagę na związek pomiędzy odpowiednim stężeniem witaminy D3 w okresie płodowym i wczesnego dzieciństwa, a długofalowym programowaniem zdrowia człowieka,
  • suplementacja witaminą D3 zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego oraz porodu przedwczesnego,
  • suplementowanie witaminą D3 w ciąży uważane jest obecnie za bezpieczną profilaktykę powikłań ciąży oraz okresu noworodkowego,
  • kobiety ciężarne przyjmujące codziennie preparaty witaminy D3 mają istotnie wyższe stężenie tej witaminy w osoczu w stosunku do przyjmujących placebo lub nie stosujących suplementacj,
  • VITRUM D3 oraz VITRUM D3 forte są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne do stosowania w suplementacji w położnictwie i ginekologii."

Zapisz się na badanie, przyjdź i sprawdź poziom witaminy D! Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego:

„Ze względu na znaczną częstość występowania niedoboru witaminy D w populacji kobiet w wieku reprodukcyjnym oraz dostępność suplementacji witaminą D można rozważyć oznaczanie stężeń witaminy D w surowicy krwi w celu następowego wyrównania jej niedoborów."

Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław to miasta, w których w wybranych placówkach medycznych kobiety w ciąży będą miały możliwość bezpłatnie oznaczyć poziom witaminy D. Dzięki oznaczeniu poziomu witaminy D, kobiety w ciąży sprawdzą, czy dostarczają odpowiednią dawkę witaminy D sobie i w konsekwencji dziecku, czy też - jak w przypadku 90% dorosłych - występują u nich duże niedobory tego składnika. Powszechnie występujące niedobory witaminy D u dorosłych Polaków zostały potwierdzone w ramach dotychczasowych trzech edycji Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - VITRUM D3, w których wzięło udział niemal 20 tysięcy dorosłych Polaków.

Pierwsze badanie poziomu witaminy D odbędzie się 31 maja w Warszawie, w godzinach 13.00 - 17.00.

Pobranie krwi będzie wykonane przez profesjonalny personel medyczny w renomowanym laboratorium. Aby wziąć udział w programie należy zarejestrować się przez infolinię pod numerem 333-003-331.
Z uwagi na ograniczoną pulę bezpłatnych badań oraz duże zainteresowanie, z jakim w latach ubiegłych spotkał się program, organizatorzy zachęcają do jak najwcześniejszej rejestracji. Do oznaczenia poziomu witaminy D nie trzeba być na czczo. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość) oraz kartę ciąży. Badanie skierowane jest do pełnoletnich kobiet w ciąży.

Szczegóły na temat badania dostępne są na stronie www.vitrumd3.pl, wraz z pełną listą dat i ośrodków, w których będą realizowane badania. Ze względu na rolę, jaką witamina D pełni w prawidłowym przebiegu ciąży oraz długofalowym programowaniu zdrowia człowieka, partnerem IV Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - VITRUM D3, jest portal eDziecko.pl, twórca aplikacji Moje Dziecko.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje VITRUM D3 każdej kobiecie

Witamina D jest szczególnie ważna dla zdrowia kobiet na każdym etapie ich życia, a w szczególnym okresie, jakim jest ciąża, ma dodatkowo wpływ na długofalowe zdrowie dziecka.

Witamina D nie tylko reguluje cykl miesiączkowy, zmniejsza dolegliwości bólowe podczas okresu, pomaga zajść w ciążę i zmniejsza ryzyko najczęstszych zaburzeń zdrowotnych występujących u kobiet w ciąży - cukrzycy i anemii ciążowej, stanu przedrzucawkowego oraz infekcji pochwy. Co równie istotne, odpowiedni poziom witaminy D w organizmie kobiety zmniejsza ryzyko rozwoju chorób kobiecych np. endometriozy i zespołu policystycznych jajników ale też występujących częściej u pań chorób neurologicznych i autoimmunologicznych, np. Alzheimera, RZS i Hashimoto oraz wzmacnia układ odpornościowy, ograniczając prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi. Z uwagi na szerokie spektrum oddziaływania tej witaminy życia oraz niedobory potwierdzone u ponad 90% Polek, uzasadnione wydaje się jak najszersze informowanie o potrzebie przyjmowania witaminy D na każdym etapie życia kobiety.

Tegoroczna, IV edycja Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - VITRUM D3 adresowana jest do kobiet w ciąży, co wynika ze szczególnej roli, jaką witamina D3 odgrywa w prawidłowym przebiegu ciąży i późniejszym zdrowiu dziecka. Wyniki badań klinicznych potwierdzają, że właściwy poziom witaminy D zmniejsza ryzyko wystąpienia najczęstszych komplikacji ciąży: przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. Ze względu na korzyści wiążące się z optymalnym poziomem witaminy D3, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca VITRUM D3:

„Zgodnie z wytycznymi dla Europy Środkowej z 2013r rekomenduje się suplementowanie witaminy D3 w populacji zdrowych kobiet w wieku rozrodczym w dawkach 800 - 2000 j.m. od września do kwietnia lub przez cały rok jeśli nie ma zapewnionej w okresie letnim odpowiedniej skórnej syntezy. U kobiet podczas całej ciąży zaleca się dawki od 1500 do 2000 j.m. witaminy D."

Z uwagi na brak możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości witaminy D drogą naturalną (poprzez syntezę skórną i dietę) a więc konieczność zastosowania skutecznego preparatu - Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje VITRUM D3 oraz VITRUM D3 forte ponieważ:

„VITRUM D3 i VITRUM D3 forte
- produkowane są przez amerykańską firmę Unipharm Inc. w USA, zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) oraz Food and Drug Administration (FDA).
- miękkie kapsułki zawierają cholekalcyferol (wit. D3) w dawce 25g, co stanowi 1000 jednostek międzynarodowych (VITRUM D3) oraz 50,g co stanowi 2000 jednostek międzynarodowych (VITRUM D3 forte).
- zawarty w preparatach cholekalcyferol (wit. D3) jest naturalnym składnikiem pozyskiwanym z lanoliny z wełny owiec.
- w celu uzyskania maksymalnej wchłanialności w preparatach VITRUM D3 i VITRUM D3 forte witamina D3 rozpuszczona jest w oleju z krokosza barwierskiego posiadającego korzystny profil kwasów tłuszczowych, co także umożliwia stosowanie niezależnie od posiłku.
- całkowite wypełnienie kapsułek przez olej gwarantuje dłuższą trwałość i aktywność biologiczną produktu.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55