Dieta dziecka pod lupą

Redakcja Portalu
2012-02-22
Dieta dziecka pod lupą
Czy zdarza Ci się dać dziecku pączka na drugie śniadanie? Ile razy pozwoliłaś, by samo kupiło sobie coś w szkolnym sklepiku, podejrzewając, że z pewnością nie będą to zbyt zdrowe przekąski? Żyjemy szybko, często nie mamy czasu przygotować dziecku wartościowego posiłku i nie pamiętamy, jak ważne jest dostarczanie młodemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Czas zrobić „rachunek sumienia”, wszak chodzi tu o zdrowie i rozwój naszych dzieci!

Specjaliści z niepokojem patrzą na statystyki. Przeciętny Polak spożywa zaledwie 250g owoców i warzyw dziennie, a problemy związane z nadwagą i otyłością dotykają obecnie aż 61% mężczyzn i 50% kobiet. Według Instytutu Żywności i Żywienia, coraz częściej problem ten dotyczy także dzieci! Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by spożywać minimum 400g owoców i warzyw dziennie. Jak włączyć tę ilość do diety najmłodszych?

Witaminowa dieta dziecka

Warzywa i owoce są niezwykle ważne w żywieniu każdego człowieka, gdyż dostarczają organizmowi substancje przeciwutleniające i wzbogacają dietę w niezbędne składniki odżywcze, takie jak: witaminy, minerały, mikro - oraz makroelementy. Najlepiej spożywać dziennie minimum 5 porcji warzyw oraz owoców i dołączać je do każdego posiłku. Jedną z porcji może stanowi szklanka soku. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które intensywnie rosną i rozwijają się. Młody człowiek powinien wiedzieć, jak należy się prawidłowo odżywiać. 5 porcji warzyw, owoców lub soku to nie tylko sposób na dostarczenie witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka, ale także ochrona przed rozwojem nadwagi i otyłości. Niestety ten problem dotyka z roku na rok coraz więcej dzieci. Należy edukować najmłodszych, że przekąską w szkole powinno być jabłko czy banan, a do picia powinni sięgać po sok 100% - bez dodatku cukru - mówi pediatra Milena Małecka.

Warto wiedzieć też, że jedną „porcję zdrowia" w ciągu dnia może stanowić szklanka soku (200ml) owocowego lub warzywnego. Picie 100% soków wpływa na nasze zdrowie równie korzystnie, co jedzenie całych owoców i warzyw, gdyż produkowane są one z soku wyciśniętego bezpośrednio z owoców i warzyw lub są odtwarzane z soku zagęszczonego, z którego wcześniej odparowano wodę. Są dlatego pełnowartościowymi i naturalnymi produktami, do których nie dodaje się cukru, konserwantów, sztucznych barwników czy aromatów. Mamy mogą mieć pewność, że podają dziecku w pełni zdrowy wyrób, który jest dodatkowo wygodnym rozwiązaniem i alternatywną propozycją na drugie śniadanie dla każdego malucha.

Ważna rola rodziców

Dzieci powinny szczególnie przestrzegać zasad zdrowego żywienia również z innych względów. Im wcześniej wykształcą sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, tym łatwiej będzie im utrzymać zbilansowaną dietę w przyszłości. Należy uświadomić sobie także, że to właśnie rodzice odpowiadają za nawyki żywieniowe swoich dzieci. Powinni w związku z tym przestrzegać podstawowych zasad zdrowego żywienia i stanowić wzór do naśladowania dla swoich pociech. Gdy porusza się temat jedzenia pięciu porcji warzyw i owoców dziennie, wiele osób reaguje paniką, bo boją się, że to „zadanie" jest niemożliwe do wykonania. Faktycznie, na pierwszy rzut oka taki pomysł wydaje się szaleństwem, ale przecież w trosce o własne zdrowie i dobre samopoczucie właśnie po owocowo-warzywne porcje powinniśmy sięgać jak najczęściej. I wcale nie chodzi o to, by na obiad zjeść kilogram jabłek - mówi Monika Mrozowska, aktorka i wegetarianka.

Należy pokazywać dziecku, że owoce, warzywa i soki są smaczne, że można spożywać je na wiele sposobów i przygotowywać z nich kolorowe i zdrowe posiłki. To rodzice mają mieć realny wpływ na to, co spożywają ich dzieci w szkole i poza nią, dlatego warto zadbać o to, by dziecko dostawało na drugie śniadanie porcję warzyw lub owoców w postaci jabłka, gruszki czy kanapki z pomidorem. Wygodnym rozwiązaniem jest także sok, który można zabrać ze sobą wszędzie i spożyć w dowolnym momencie. Gdy byłam w ciąży szczególną uwagę zaczęłam zwracać na to, co jem i dlatego każdy dzień rozpoczynałam szklanką pysznego soku. Pomarańczowy, jabłkowy lub mieszany z dodatkiem marchewki, buraka i soku z cytryny. Bardzo szybko przestałam tęsknić za poranną kawą i miałam pewność, że to najlepszy sposób, by zadbać o siebie oraz o dziecko, które rozwija się w moim brzuszku -wspomina Monika Mrozowska. Poza tym soki to najsmaczniejsze „lekarstwo", jakie mogła wymyślić natura! - dodaje.

Ważne, by urozmaicać dziecku posiłki i dbać o zdrową, racjonalną i zbilansowaną dietę całej rodziny. Regularne dostarczanie niezbędnych wartości odżywczych przyczyni się do zwiększenia odporności, zapobiegnie problemom związanym z nadwagą czy otyłością i zaowocuje zyskaniem dużej dawki energii i witalności.

Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55