Dzień Dawcy Szpiku - 28.05, Kraków

Redakcja Portalu
2011-05-27
Dzień Dawcy Szpiku - 28.05, Kraków
28 maja 2011 w ramach Dni Otwartych Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Fundacja DKMS Polska organizuje „Dzień Dawcy Szpiku”, którego celem jest propagowanie idei dawstwa szpiku oraz rejestracja potencjalnych dawców.

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku dla Macieja i innych", podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.

W Polsce zarejestrowanych jest 200 000 potencjalnych dawców z czego 132 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska.

W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 52 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego. Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 28 maja 2011 sobota
Godziny: 10.00 - 16.00
Miejsce: Katedra i Klinika Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adres: ul. Kopernika 17, 31-501 Kraków

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Źródło: PAP
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55