Geny to nie wszystko – dowiedz się więcej o żywieniu najmłodszych

Redakcja Portalu
2014-02-17
Geny to nie wszystko – dowiedz się więcej o żywieniu najmłodszych
Jesteś w ciąży? Właśnie zostałaś mamą? To najlepszy czas na to, aby zadbać o zdrową przyszłość Twojego dziecka. Tak! Już teraz Twoje żywieniowe wybory mają duży wpływ na jego zdrowie w przyszłości.

„Nosek po mamusi, dłonie taty i oczy po babci" - często na wyścigi wskazujemy co i po kim odziedziczyło nasze dziecko. Jednak w sprawach przyszłego sposobu odżywiania malucha, kondycji jego organizmu i preferencji smakowych to nie geny odgrywają główną rolę. Najwięcej zależy od Was, rodziców, od tego, jak odżywia się przyszła mama, od jej diety w okresie karmienia piersią i od tego, jak troskliwie zadbacie o pierwsze jadłospisy swojego malucha.

Już od chwili poczęcia zaczyna się proces tzw. programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. W ciągu pierwszych 1000 dni życia organizm dziecka rozwija się bardzo intensywnie, jest bardzo wrażliwy na nadmiar i niedobór składników odżywczych i podatny na kształtowanie nawyków - zarówno tych dobrych, jak i złych. Nadmiar cukru może spowodować, że dziecko będzie miłośnikiem słodyczy, a w przyszłości jest większe ryzyko, że będzie musiało zmagać się z cukrzycą. Niedobór wapnia i witaminy D mogą z kolei skutkować m.in. wadami postawy i kruchością kości. Zbyt duża liczba posiłków dziennie może sprzyjać otyłości.

Wszystkie nawyki, które organizm dziecka przyswoi w pierwszych latach, będą bardzo trudne do modyfikacji w późniejszym życiu. Pamiętaj, że geny to nie wszystko. To wy, rodzice, macie duży wpływ na przyszłe zdrowie Waszego dziecka.

Już teraz sprawdź swoją wiedzę na temat żywienia dzieci w konkursie na stronie Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia" www.1000dni.pl i wygraj cenne nagrody!

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55