I Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci.

Redakcja Portalu
2012-05-28
I Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci.

"Dziecinada".

2 czerwca w Concordia Design w Poznaniu rozpocznie się Pierwszy w Polsce Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci. Wystawa „Dziecinada", program warsztatów twórczych m.in. o projektowaniu mody, rozwiązywaniu zagadek naukowych, recyklingu, konstruowaniu pojazdów, a także największa kolorowanka specjalnie zaprojektowana na tę okazję, spektakl teatralny dla najmłodszych, kiermasz „dobrze wymyślonych" przedmiotów oraz dziecięce menu w restauracji - cały scenariusz dwudniowego Festiwalu powstał z myślą o dzieciach ich edukacji i dobrej zabawie. Słowo design będzie tu odmieniane i przetwarzane na wszystkie sposoby po to, by je odczarować i pokazać, że oznacza nic innego jak ulubioną zabawkę, dobrze uszyte ubranie albo wygodne krzesło. Podczas tego wydarzenia dzieci wielokrotnie będą mogły poczuć się prawdziwymi projektantami.

Festiwal otwiera wystawa „DZIECINADA - polski design dla dzieci". To najciekawsze produkty polskich projektantów przeznaczone dla najmłodszych. Na wystawie pokazane zostaną przedmioty produkowane w krótkich, limitowanych seriach oraz produkty wytwarzane na skalę przemysłową: przytulanki, klocki, zabawki edukacyjne, książki, a także meble, dywany, lampy - rzeczy przeznaczone do codziennego użytku w domu lub przedszkolu czy po prostu służące do dobrej zabawy. Wiele z nich powstało z prawdziwej potrzeby, gdyż rodzice-projektanci nie znaleźli wcześniej w sklepach odpowiednich przedmiotów dla swoich dzieci. Inne są wynikiem fascynacji dziecięcą wyobraźnia lub próbą powrotu do czasów dzieciństwa. Wszystkie prezentowane na wystawie przedmioty - są funkcjonalne, proste, estetyczne, przyjazne - po prostu dobrze zaprojektowane. Wszystkie zostaną poddane konfrontacji z oceną najbardziej wymagającego i bezpośredniego krytyka - dziecka. Kuratorem wystawy jest Agnieszka Jacobson-Cielecka, a współorganizatorem Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

- Projektanci dochodzą do swoich prac różnymi drogami. Niektórzy opierają się na intuicji. Szukają dziecka w sobie i pozwalają mu dojść do głosu. W ten sposób powstają zindywidualizowane, niepowtarzalne pluszaki Kalimby, Izabelli Gkagkanis, Boska Teddies, Alelale. Każdy inny, nie do pary, dziwny. Są bardzo osobiste, jakby wyszły z dziecięcego bloku rysunkowego - wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka. - Osobną kategorią są lalki, z pretensjami do dorosłości, modne i wyzywające, jak te od Doroty Kuran czy Laloushki Marty Hryniak i Agnieszki Niezgody naiwne uproszczone lecz pełne charakteru. Jeszcze inni, jak Trzy Myszy, duet Rusin i Czop, Ziemowit Kalin, myślą edukacyjnie i wychowawczo. Tworzą zabawki, które rozwijają umiejętności dzieci, uczą myślenia przestrzennego, dokładności, planowania, cierpliwości. Ale dają też wolność wyboru i rozwijają wyobraźnię. I, co ważne, bawią w równym stopniu dorosłych, co dzieci.

Wystawę można oglądać od 2 do 10 czerwca w Concordia Design w godz. sobota 2 czerwca w g. 11.00-19.00, niedziela 3 czerwca w g. 10.00-18.00, 4-10.06.2012 w g. 10.00-19.00 (Wstęp bezpłatny).

Jednym z wyzwań pierwszej edycji Festiwalu będzie zaangażowanie dzieci do wspólnej zabawy „Pokoloruj swój świat" czyli pomalowania największej kolorowanki świata zaprojektowanej specjalnie na tę okazję. Każde dziecko, będzie mogło wziąć udział w kolorowaniu ogromnej ilustracji - zarysowywać, zamalowywać i ozdabiać największy obrazek, jaki do tej pory powstał! Kolorowanka będzie dostępna przez cały czas trwania Festiwalu, dla każdego, kto będzie chciał zostawić na niej swój ślad znajdzie się pisak, kredka czy farbka.

Podczas Festiwalu zainaugurowany zostanie nowy projekt edukacyjny opracowany przez Concordia Design skierowany do dzieci - cykl warsztatów kreatywnych „Wszystko zaprojektowane". Obejmuje on kilka scenariuszy odwołujących się do rożnych dziedzin projektowania łącząc je z zainteresowaniami dzieci. Specjalny program rozwija kreatywność, ciekawość świata, hobby oraz zdolności manualne.
Podczas zajęć dzieci uczą się przez współtworzenie, doświadczanie i wspólne projektowanie. W czasie Festiwalu wezmą udział w dwóch scenariuszach: 2 czerwca „Wszystko zaprojektowane czyli o co chodzi w modzie?", który poprowadzi Katarzyna Świeżak - redaktorka działów styl życia i moda w Wysokich Obcasach, autorka książki dla dzieci „Moda" oraz 3 czerwca „Wszystko zaprojektowane, czyli naukowe zagadki i tajemnicze zjawiska wokół nas" - prowadzący Wojtek Mikołuszko jest dziennikarzem, autorem książek dla dzieci „Tato, a po co?", „Tato, a dlaczego?". Warsztaty z cyklu „Wszystko zaprojektowane" będą realizowane w całej Polsce przy okazji festiwali designu i innych wydarzeń związanych z dobrym projektowaniem.

„Wszystko zaprojektowane, czyli naukowe zagadki i tajemnicze zjawiska wokół nas"-prowadzący Wojtek Mikołuszko. W myśl zasady „Nie ma głupich pytań, są tylko trudne pytania", uczestnicy warsztatów wraz z prowadzącym poznają odpowiedzi na nurtujące zagadki przyrodnicze i fizyczne np.: Skąd się bierze deszcz?, Dlaczego bekamy?, Dlaczego bańki mydlane są okrągłe?, Dlaczego mleko jest białe? Dzieci poznają odpowiedzi za pomocą doświadczania, opowiadania, wreszcie tworzą rozwiązania w postaci plakatów, makiet.

„Wszystko zaprojektowane, czyli o co chodzi w modzie?" - prowadząca Katarzyna Świeżak. Uczestnicy warsztatu poznają sztukę projektowania mody od kuchni - od szukania inspiracji przez tworzenie wykrojów, po pokaz mody. Poznają przykłady strojów z zaskakujących materiałów np.: sukienka z papieru, torby z banerów, kurtka z zabawek. Przygotowują własnoręcznie nietypowe ubrania i prezentują je na zorganizowanym wspólnie pokazie mody.

W ramach zajęć odbywających się na stałe w Concordia Design - Concordia Kids odbędą się warsztaty „Mamma Mia w Concordia Taste" z szefem kuchni, podczas których dzieci wraz z rodzicami zajmą się wypiekaniem pizzy. Z kolei na warsztatach „Origami w Concordia Print" drukarze i graficy pokażą dzieciom ogromne maszyny drukujące, a z papieru będą wspólnie projektować figury oraz „Superbohater w Concordia Print", przy pomocy grafików dzieci będą projektować koszulki swoich bohaterów, a następnie wykonają nadruki na koszulkach.

Podczas Festiwalu w Concordia Design gościnnie zaprezentowane zostaną także cztery warsztaty realizowane w Galerii Designu - BWA we Wrocławiu w ramach projektu edukacyjno-artystycznego dla dzieci i rodziców „3D czyli Dizajn Dla Dzieci". Poprowadzą je Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan,

„Pojazdy do ekstra jazdy"
Warsztat dotyczy projektowanie różnorodnych pojazdów, podczas których uczestnicy zajmą się konstruowaniem własnych fantastycznych samochodów, pociągów, statków kosmicznych i tym podobnych. Do stworzenia szalonych pojazdów użyją śmieci.

„Nie-jedzenie"
Podczas warsztatu uczestnicy zapoznają się z niezwykłą dziedziną projektowania jaką jest food design. Sami zabawią się w projektantów, których zadaniem będzie przygotowanie niezwykłych dań oraz propozycji podania jedzenia.

„Zabawki do śmieci!"
Kto projektuje zabawki? Oczywiście dizajnerzy! A kto wie, które zabawki są najlepsza? Rzecz jasna dzieci. Zatem na chwilę uczestnicy zamienią się w małych projektantów przygotowujących wymarzone przedmioty do zabawy. Dzieci stworzą je przy użyciu śmieci, ozdabiając je przygotowanymi elementami (oczy, ręce, koła, włosy itd.).

„Typotwarze"
Warsztat poświęcony będzie dziedzinie dizajnu dotyczącej liter, czyli typografii. Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi pojęciami związanymi z projektowaniem liter. Przyjrzą się rozmaitym krojom literniczym użytym w tradycyjnych rozwiązaniach - książkach, gazetach, ulotkach itd.

Z kolei warsztaty dla najmłodszych dzieci w wieku 2-3 lat przygotowało wydawnictwo Zakamarki. W zajęciach będą uczestniczyć dzieci razem z rodzicami „Dla najmłodszych Zakamarki". Zajęcia oparte są poznawaniu książki Evy Susso, której lektura będzie inspiracją do tanecznych i muzycznych działań, nauki nowych sylab, wystukiwania rytmów i naśladowania dźwięków wydawanych przez zwierzęta.
Inną propozycją dla kilkulatków (w wieku 1-5lat) jest spektakl „Pudełko" - Teatru Blum. To podróż do krainy marzeń i wyobraźni w towarzystwie trzech zabawnych „pajaców". Kraina powstanie na oczach widzów jako efekt teatralnej zabawy: kolorami, dźwiękami i przestrzenią.

Warsztaty podczas Festiwalu skierowane są do dzieci różnych grupach wiekowych (w zależności od scenariusza). Pełen program warsztatów, informacje o zapisach, opłatach na stronie

Podczas Festiwalu odbędzie się także kiermasz z najlepiej zaprojektowanymi produktami dla dzieci. Weźmie w nim udział 20. wybranych wystawców: projektantów i wykonawców zabawek, odzieży, wyposażenia wnętrz, właścicieli sklepów internetowych, wydawców książek. Łączy ich wiele - wysoki poziom funkcjonalności i estetyki, ciekawe wzornictwo, pasja i energia, którą wkładają w swoją pracę a jednocześnie robią rzeczy którą są odpowiedzią na potrzeby dzieci. Będzie można oglądać i kupować w sobotę 2.06, g.11.00-19.00 i w niedzielę 3.06, g. 10.00-18.00.

Organizatorzy, partnerzy i patroni medialni Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci:

  • organizator Festiwalu: Concordia Design
  • współorganizator Wystawy DZIECINADA: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
  • partnerzy Festiwalu: BWA, Endo, Meble Vox, Strima Atelier,
  • patroni medialni: DesignAlive, domosfera.pl, Gazeta Wyborcza, Kikimora, miastodzieci.pl, Elle Decoration, Ryms, Radio Merkury, TVP Poznań.

Miejsce I Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci:
Concordia Design
ul. Zwierzyniecka 3
Poznań
www.concordiadesign.pl

 

 

Źródło: Gogaga
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55