Jesteś w ciąży nie pij! Lepszy start dla Twojego dziecka

Redakcja Portalu
2010-08-18
Jesteś w ciąży nie pij! Lepszy start dla Twojego dziecka
Rusza już trzecia odsłona kampanii realizowanej z inicjatywy Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy „Lepszy start dla Twojego dziecka”.

Lepszy start dla Twojego dziecka

Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy jest świadomy negatywnych skutków nadmiernego oraz nieodpowiedzialnego spożywania napojów alkoholowych. Jest to problem społeczny i wizerunkowy dla przemysłu spirytusowego. W związku z tym ZPPPS prowadzi działania na rzecz odpowiedzialnego spożywania alkoholu.

Dla kobiet w wieku 18-35 lat wiedza na temat pełnej abstynencji w czasie ciąży jest najważniejsza, dlatego dostarczanie informacji na temat skutków picia alkoholu jest niezbędne, aby podnieść ich świadomość. Nawet niewielka ilość alkoholu może się przyczynić do trwałych zmian neurologicznych płodu. Może być przyczyną niedorozwoju fizycznego i umysłowego u dzieci - alkohol bowiem bez przeszkód pokonuje barierę łożyska oddzielającą krwiobieg matki od krwiobiegu dziecka.

Z najnowszych badań Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego z roku 2010, wynika iż w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy płód jest szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu, aż 8 proc. kobiet wypijało ponad cztery standardowe porcje etanolu przy jednej okazji. Dwa do czterech razy w miesiącu piło niemal 23 proc. ciężarnych. Odzwierciedleniem stanu zdrowia matek jest kondycja noworodków. Częściej niż co szósta kobieta doświadczyła w ciąży różnych komplikacji. 12 proc. z badanej grupy miało za sobą poronienia, a 19 proc. z tej grupy poroniło częściej niż raz.

Źródło: pijodpowiedzialnie
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

ela
2010-09-30

Witam wszystkich.
Dlaczego jest jescze tak wiele kobiet,ktore bagatelizuja problem picia alkoholu w ciazy? Czy to glupota czy moze zbyt mala jeszcze swiadomosc? Bo ktora matka o zdrowych zmyslach swiadomie chce zaszkodzic swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku?
Pozdrawiam. Ela.

~ela

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55