Już ruszył - I polski tydzień wiedzy o ADHD

Redakcja Portalu
2010-09-22
Już ruszył - I polski tydzień wiedzy o ADHD
Konsultacje dla rodziców i nauczycieli, kampania informacyjna w mediach i szkołach - to najważniejsze elementy rozpoczynającego się w poniedziałek, pierwszego w Polsce Tygodnia Świadomości ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi).

ADHD (ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder), uważany jest za jedno z najczęstszych zaburzeń wieku rozwojowego. Statystyki podają, że diagnozowane jest u 3-7 proc. dzieci; częściej występuje u chłopców.

"ADHD to nie choroba, ale dysfunkcja, zaburzenie, z którym przy odpowiedniej wiedzy można sobie świetnie radzić" - podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa ADHD Ilona Lelito.

Dodaje jednak, że warunkiem jest świadomość tego, czym jest ADHD i jak postępować z dziećmi, u których je zdiagnozowano. Popularyzacji tej wiedzy służyć ma właśnie I polski Tydzień Świadomości ADHD. Tak jak w całej Europie, także w Polsce Tydzień obchodzony będzie w dniach 20-26 września.

"Głównym adresatem tegorocznej kampanii są rodzice dzieci z ADHD. Im więcej będą oni wiedzieli o ADHD i rozumieli mechanizmy tego zaburzenia, tym życie zarówno ich dziecka, jak i najbliższego otoczenia będzie łatwiejsze" - przekonywali organizatorzy Tygodnia podczas promującej go konferencji prasowej w Warszawie.

Obecni na niej psychologowie, psychiatrzy, a także rodzice dzieci z ADHD opowiadali o podstawowych objawach ADHD jak: nadruchliwość, impulsywność i zaburzenia uwagi. Podkreślali, że nie należy kojarzyć ADHD z agresją, oraz wskazywali, że jedną z najistotniejszych rzeczy w przypadku rodziców i nauczycieli jest nabycie umiejętności komunikacji z dotkniętym ADHD dzieckiem.

 

W jaki sposób się z nim komunikować, będą instruować rodziców i nauczycieli psychologowie i pedagodzy w specjalnie utworzonych w trakcie Tygodnia punktach konsultacyjnych i poradniach dla rodziców.

  • W Warszawie np. Uniwersytet dla Rodziców zaprasza w środę, 22 września, do swojej siedziby przy ul. Raszyńskiej 8/10 na bezpłatne konsultacje psychologa i pedagoga specjalnego.
  • W Gdańsku 23 września na indywidualne konsultacje w sprawie ADHD zaprasza Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4. Tego dnia w poradni odbędzie się też prelekcja dla nauczycieli: "Jak efektywnie współpracować z rodzicem dziecka z nadpobudliwością psychoruchową".
  • W Krakowie konsultacje i porady psychologów od poniedziałku 20 września do niedzieli 26 września oferuje Poradnia Polskiego Towarzystwa ADHD.

W trakcie Tygodnia Świadomości w telewizji emitowany będzie też specjalny spot reklamowy, a do szkół podstawowych i gimnazjów trafią broszury informacyjne.

 

To tylko przykłady działań, jakie odbywać się będą w całej Polsce w trakcie Tygodnia Świadomości ADHD. Pełen wykaz inicjatyw znaleźć można na stronie internetowej linemed.pl.

Organizatorem Tygodnia Świadomości ADHD jest federacja europejskich stowarzyszeń ADHD-Europe, zrzeszająca organizacje pacjentów i rodziców dzieci z ADHD z 27 krajów Europy. Kampanii patronują m.in.: Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Dziecka, Komitet Ochrony Praw Dziecka.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

domi
2010-09-30

Ze adhd wsrod dzieci istnieje to juz stwiardzono tylko ,ze czesto latwiej powiedziec ,ze dziecko ma adhd /choc wcale u niego nie stwierdzono/ niz ,ze jest zle wychowywane i rodzice poswiecaja mu zbyt malo czasu i uwagi .Przykre.

domi
ela
2010-09-30

Witam wszystkich.
Niestety rodzice wola wytlumaczyc zle zachowanie dziecka adhd niz znalezc przyczyne tego zachowania .A czesto dziecko wlasnie w ten sposob chce zwrocic na siebie uwage doroslych .Byc moze wiecej czasu poswiecaja mlodszemu rodzenstwu,byc moze rodzice sa soba lub praca tak zajeci ,ze na kontakt z dzieckiem brak im czasu, byc moze to klopoty w szkole lub z rowiesnikami. Przyczyn moze byc bardzo wiele.Warto sie w nie zaglebic a nie isc na latwizne i stwierdzic ,ze to adhd.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
jusia
2010-10-05

Jak najbardziej popieram!
Potrzebna jest świadomość, zwłaszcza wsród nauczycieli - ludzi wykształconych, tych, którzy przecież są odpowiedzialni za edukację innych, czyli dzieci i ich rodziców!
Sama cierpiałam na ADHD. Wtedy świadomość na ten temat była praktycznie zerowa. Nie było mi latwo, wręcz potwornie trudno. Czułam się gorsza, wpędziłam się w niepotrzebne kompleksy i niską samoocenę ( dopomogli w tym nauczyciele i rodzice).
To piekne, kiedy można nazwać rzecz po imieniu i pomóc innym.
Dziękuję bardzo za tę kampanie w swoim i w imieniu wszystkich cierpiących na ADHD.
Nie zrozumie ten, kto tego nie przeszedł.

~jusia

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55