„Koalicja dla wcześniaka” ma stronę internetową.

Redakcja Portalu
2013-04-09
„Koalicja dla wcześniaka” ma stronę internetową.
Przyjście na świat wcześniaka, to dla rodziców ogromny stres związany z obawą o zdrowie dziecka, a także z lękiem, czy sobie poradzą. Myśleli, że mają jeszcze trochę czasu do przygotowania się do nowej roli, a dziecko pojawiło się za szybko. W Polsce rodzi się co roku ponad 26.000 wcześniaków. Problemy i powikłania zdrowotne, jakie mogą się pojawić u dzieci urodzonych przedwcześnie są bardzo poważne, ale możliwe do rozwiązania. Konieczna jest jednak edukacja rodziców w zakresie opieki nad wcześniakami oraz zapewnienie im odpowiedniej opieki wielospecjalistycznej, po tym, jak opuszczą one oddział neonatologiczny. Te dwa obszary – edukacja i stworzenie programu opieki – to podstawowe cele, jakie postawiła przed sobą „Koalicja dla wcześniaka”. Teraz postępy jej pracy będzie można śledzić na stronie internetowej www.koalicjadlawczesniaka.pl

„Koalicja dla wcześniaka” edukuje przyszłych rodziców, kobiety w ciąży, rodziców wcześniaków, decydentów i społeczeństwo.

W Polsce wciąż zbyt mało mówi się o problemach dzieci przedwcześnie urodzonych, a ich rodzice, często pozostawieni sami sobie, zmagają się
z walką o zdrowie swoich dzieci i systemem, który im w tej walce nie pomaga. Koalicja pracuje nad programem opieki poszpitalnej, który pomoże odpowiednio reagować i postępować, a tym samym, jak najlepiej wyrównywać różnice rozwojowe.

Chcemy o naszych działaniach informować wszystkich tych, którym los dzieci nie jest obojętny. Aby przeprowadzić zmiany, potrzebne jest nam wsparcie. Wysiłki neonatologów i pediatrów nie wystarczą, a dzieci same o siebie nie zawalczą. Od tego, jak zaopiekujemy się nimi we wczesnym dzieciństwie, zależeć będzie ich dalsze życie. Wcześniaki mogą dogonić dzieci urodzone o czasie, ale potrzebują na to szansy i pomocy - powiedziała prof. dr hab. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, inicjatorka „Koalicji dla wcześniaka".

Na stronie Koalicji, oprócz podstawowych informacji o tej inicjatywie społecznej, jej celach, koalicjantach i partnerach, będzie można znaleźć informację, co udało się osiągnąć. Dzięki wysiłkom koalicjantów, w szczególności prof. dr hab. med. Ewy Helwich, Krajowego Konsultanta w dziedzinie Neonatologii, udało się zainteresować parlamentarzystów problemami dzieci przedwcześnie urodzonych. Koalicja brała udział w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia przedstawiając projekt zmian i poprawy opieki poszpitalnej dla wcześniaków.

Każdy może poprzeć działania „Koalicji dla wcześniaka", wpisując się do Księgi Poparcia na stronie www.koalicjadlawczesniaka.pl. Każdy głos jest bardzo ważny! W ten sposób pokażemy, że los dzieci urodzonych przed terminem leży na sercu nie tylko lekarzom i rodzicom wcześniaków. A to z pewnością przyczyni się do wprowadzenia zmian i polepszy sytuację tej grupy dzieci w Polsce.

Zachęcamy również do odwiedzenia naszego profilu na FB
https://www.facebook.com/pages/Koalicja-dla-wcze%C5%9Bniaka/548140105209425?ref=ts&fref=ts

Razem działajmy na rzecz poprawy zdrowia wcześniaków!

Kontakt:
Adriana Misiewicz, tel. 607 404 160, adriana.misiewicz@expertpr.pl
Elżbieta Brzozowska, tel. 668 447 131, elzbieta.brzozowska@expertpr.pl

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55