Kraków: W "Oknie życia" pozostawiono dziecko

Redakcja Portalu
2010-09-13
Kraków: W
Kilkudniowa dziewczynka została ostatnio pozostawiona w krakowskim "Oknie życia". Noworodka przewieziono do Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego - poinformowała rzeczniczka Caritas Archidiecezji Krakowskiej Agnieszka Homan.

To już czternaste dziecko uratowane od otwarcia w 2006 r. krakowskiego - pierwszego w Polsce - "Okna życia".

Jak powiedziała Homan, dziewczynka prawdopodobnie urodziła się w szpitalu, bo miała ślad po szczepieniu, a jej stan jest dobry.

Rzeczniczka krakowskiego Caritasu dodała, że pozostawieni przed miesiącem w "Oknie życia" chłopcy zostali już wypisani ze szpitala i zamieszkali w rodzinie adopcyjnej.

- To wynik bardzo dobrej współpracy między ośrodkiem adopcyjnym "Dzieło Pomocy Dzieciom" a sądem. Dzieci trafiają do rodzin najczęściej tuż po wyjściu ze szpitala, na podstawie podjętej przez sąd decyzji o preadopcji - powiedziała Homan.

W całym kraju powstało już ok. 40 miejsc, gdzie matki, które nie chcą lub nie mogą wychowywać swoich dzieci, mogą je bezpiecznie pozostawić. Do tej pory do rodzin adopcyjnych trafiło ponad 30 porzuconych noworodków.

"Okno życia" w Krakowie powstało w pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Znajduje się przy ul. Przybyszewskiego 39. Matki mogą pozostawić w nim dzieci anonimowo. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu okna uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry nazaretanki. Dzieci z "Okna życia" trafiają najpierw do szpitala. Następnie decyzją sądu zostają umieszczone w pogotowiu rodzinnym lub w rodzinie starającej się o adopcję na podstawie wniosku o preadopcję. Równolegle prowadzona jest procedura nadania niemowlęciu tożsamości - imienia i nazwiska oraz sporządzenia aktu urodzenia. Po jej zakończeniu rozpoczyna się procedura adopcyjna.

Źródło: Interia.pl
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

domi
2010-09-30

To wspaniale ,ze takim niechcianym i niekochanym dzieciom daje sie szanse rozwoju w normalnej rodzinie, zakosztowania ciepla i milosci. Tylko ,ze wciaz takich 'Okien zycia " jest zbyt malo .

domi

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55