Książeczki zdowia dziecka znów obowiązkowe

Redakcja Portalu
2016-01-19
Książeczki zdowia dziecka znów obowiązkowe
Od początku stycznia szpitale ponownie wydają rodzicom noworodków książeczki zdrowia dziecka. Ten dokument ma być okazywany podczas każdego badania profilaktycznego dziecka.

Obowiązek wydawania rodzicom książeczek zdrowia dziecka zlikwidowany został w 2002 roku, co powodowało spory chaos w dokumentowaniu stanu zdrowia najmłodszych. Z pomocą przyszły jednak firmy prywatne, które przekazywały niektórym szpitalom opracowane przez siebie książeczki, które potem rozdawano rodzicom już na zasadzie dobrej praktyki. Problem w tym, że nie każdy rodzic okazywał taki dokument podczas wizyty lekarskiej, a także nie każdy lekarz wpisywał zebrane od rodzica dane, co oznaczało, że stan zdrowia dzieci nie był należycie monitorowany. Od początku tego tego roku jest inaczej. Ministerstwo Zdrowia bowiem powróciło do starego, sprawdzonego obowiązku wydawania książeczek zdrowia, o co wielokrotnie apelował rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Jego zdaniem nowy obowiązek przyczyni się do szczegółowej obserwacji zdrowia dziecka, a takze pomoże zapobiegać zjawiskom przemocy i zaniedbywania najmłodszych.

W nowej książeczce zdrowia dziecka wpisywane będą jego dane osobowe: m.in. PESEL, płeć i grupa krwi, a także dane rodziców, czy opiekunów. Znajdą się też tam informacje o przebiegu ciąży i porodu (np. czy matka rodziła siłami natury, czy też wykonano u niej cesarskie cięcie), o stanie noworodka po urodzeniu (np. wadze, ocenie w skali Apgar), dane z obserwacji dziecka na oddziale noworodkowym (na przykład o sposobie karmienia) oraz z dnia wypisu dziecka ze szpitala (m.in. zalecenia lekarskie i przepisane leki).

Książeczkę wypełniana jest przez lekarza podczas wizyty patronażowej (gdy dziecko ma 1-4 tygodni) oraz podczas wizyt położnej lub pielęgniarki. Mają się znaleźć w niej terminy wizyt profilaktycznych w gabinecie lekarskim, a także informacja o stanie zdrowia dziecka podczas tych wizyt.

W dokumencie zisywane będą informacje o przebytych chorobach zakaźnych, np. odrze, ospie wietrznej, różyczce. Przewidziano też miejsce na wpisy o konsultacjach specjalistycznych, uczuleniach, reakcjach anafilaktycznych i hospitalizacjach.

Resort zdrowia informuje, że brak książeczki zdrowia dziecka podczas wizyty nie może być podstawą do odmowy udzielenia świadczenia , a odpowiedni wpis może być uzupełniony podczas następnej wizyty na podstawie dokumentacji wewnętrznej. W przypadku zniszczenia książeczki zdrowia dziecka wraz z książeczką szczepień, duplikat tego dokumentu można wystawić właśnie na podstawie karty uodpornień.

Książeczka zdrowia dziecka obowiązywać będzie od urodzenia do osiemnastego roku życia pacjenta. Jej wzór można pobrać na stronie Ministerstwa Zdrowia. Resort zdrowia podkreśla, że choć obecnie książeczka jest dokumentem papierowym, to jednak docelowo, podobnie jak pozostała dokumentacja medyczna, będzie prowadzona w postaci elektronicznej.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55