Las miejscem aktywnego wypoczynku i edukacji przyrodniczej – ruszył pilotażowy projekt Fundacji EFRWP

Redakcja Portalu
2015-04-29
Las miejscem aktywnego wypoczynku i edukacji przyrodniczej – ruszył pilotażowy projekt Fundacji EFRWP
„Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży” to nowy projekt edukacyjny skierowany do uczniów z terenów wiejskich. Jego celem jest promocja aktywności fizycznej wśród najmłodszych oraz edukacja przyrodnicza oparta o bogactwo Lasów Państwowych. Projekt realizuje Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych. Partnerem merytorycznym jest Polski Związek Lekkiej Atletyki.

W pilotażową fazę projektu „Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży" jest zaangażowanych 15 szkół z województwa łódzkiego i mazowieckiego. Łącznie w projekcie udział weźmie około 200 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zajęcia obejmują moduły: sportowy, składający się z treningów i rajdu terenowego oraz przyrodniczy, dzięki któremu uczestnicy poznają różnorodność flory i fauny kompleksów leśnych. Projekt potrwa do połowy czerwca br.

- Zmiana tradycyjnego stylu życia na wsi oraz mniejsza dostępność do pozalekcyjnych zajęć sportowych przyczyniają się do spadku aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży z terenów wiejskich. Dodatkowo, mieszkańcy tych obszarów rzadko korzystają z bazy rekreacyjnej, sportowej czy edukacyjnej udostępnianej przez Lasy Państwowe, a są to tereny pod tym względem bardzo atrakcyjne - mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji EFRWP. - Poprzez nasz nowy projekt edukacyjny „Leśna Akademia Sportu Dzieci i Młodzieży" chcemy zachęcić najmłodszych do odwiedzania lasów i wypoczywania tam, również w sposób aktywny. To ważne, by od najmłodszych lat kształtować prawidłowe postawy i przyzwyczajenia - dodaje.

W dniach 23 - 24 kwietnia br. w Nagórzycach nauczyciele wzięli udział w szkoleniu metodycznym przygotowującym do realizacji projektu. Podsumowaniem projektu „Leśna Akademia Sportu" będzie olimpiada międzyszkolna, podczas której uczniowie zmierzą się w konkurencjach sportowych, a także rozwiązując quizy o tematyce sportowej i przyrodniczej.

O Fundacji EFRWP:

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży. W ramach współpracy polsko-węgierskiej, Fundacja realizuje Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie (k. Międzyzdrojów), które stanie się miejscem spotkań i prowadzenia projektów w dziedzinie nauki i edukacji, promowania kultury narodowej oraz walorów przyrodniczych Wolińskiego Parku Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl

Źródło: www.efrwp.pl
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Test
2015-05-07

asdasdasdasd

~Test

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55