LEPSZY PORÓD !!!

Redakcja Portalu
2014-11-06
LEPSZY PORÓD !!!

Kobiety same chcą zmienić porodówki. Ruszyła nowa akcja " LEPSZY PORÓD".

„Lepszy poród" to oddolna inicjatywa kobiet na rzecz lepszej opieki okołoporodowej. Mamy dobre prawo okołoporodowe - czas, by zaczęło być respektowane we wszystkich placówkach medycznych!

Akcja ta jest formą protestu przeciwko nadużyciom, których ciągle doświadczają kobiety na polskich porodówkach. Wierzymy, że zebrane tu świadectwa będą pomocą dla lekarzy, symbolicznym oczyszczeniem dla matek oraz parasolem ochronnym dla przyszłych rodzących.

W ramach tego projektu zbieramy i prezentujemy zdjęcia kobiet, które doświadczyły ciężkich, trudnych, traumatyzujących chwil w czasie akcji porodowej. Nie udostępniamy ich tutaj po to, aby wywołać lęk bądź pogłębić strach przed rodzeniem. Wręcz przeciwnie! Chcemy w ten sposób powiedzieć, że choć kobiety w czasie narodzin ich dzieci są bezbronne i łatwo jest to wykorzystać, nie oznacza to, że nie znamy swoich praw. Fakt, że nie jesteśmy w stanie o nie walczyć w czasie porodu nie oznacza, że można nas nadużywać.

Chcemy pokazać, że wiemy jakiej opieki okołoporodowej oczekujemy i jednoznacznie wskazać sytuacje, na które nie dajemy przyzwolenia.

W końcu chcemy, aby personel medyczny odpowiedzialny za nasze zdrowie w czasie porodu zrozumiał, że oprócz medycznego kontekstu tego wydarzenia tak naprawdę dzieje się o wiele więcej - i to na ten aspekt narodzin chcemy położyć nacisk - oto rodzi się nowy człowiek, odmienia się życie rodziców, rozkwita wielka miłość. Ta akcja nie jest przeciwko lekarzom i położnym, jest po prostu po stronie matki - przyjmujemy jej perspektywę na sytuację porodu. Wierzymy, że mądrzy lekarze i położne wyciągną z tego wnioski, ich praca stanie się łatwiejsza dzięki jasnemu przekazowi ze strony kobiet rodzących. Wierzymy też, że zarówno lekarze, jak i położne, poczują się docenieni, gdyż komunikat płynący z naszej akcji jest bardzo jasny - wspomnienia o lekarzach i położnych, ich zachowaniu i wypowiadanych słowach, podejściu, nastawieniu, sposobie bycia zostaje zapisany w kobietach przy nich rodzących na ich całe życie.

Nasza akcja skierowana jest więc w szczególności do trzech grup:

- kobiet w ciąży - po to, aby przekazać im wiedzę z zakresu ich praw w opiece okołoporodowej

- matek, które już urodziły i mają trudne wspomnienia okołoporodowe związane ze złą opieką medyczną - aby mogły w symboliczny sposób przerwać swoje milczenie i uzdrowić ten obszar swojego życia; by przez danie świadectwa ich krzywda nie poszła na marne a pozwoliła kobietom, które przyjdą rodzić po nich na lepszą, życzliwszą i cieplejszą opiekę okołoporodową

- personelu medycznego pracującego z kobietami w ciąży i młodymi matkami - by uwrażliwić ich na potrzeby psychologiczne i emocjonalne kobiet w ciąży, a w szczególności kobiet rodzących

W ramach merytorycznej wartości na stronie tej znajdą się artykuły, zarówno dla matek jak i dla personelu medycznego oraz psychologów, traktujące o ciąży i narodzinach. Pragniemy nie tylko naświetlić panujące warunki, ale też dać jasny sygnał do zmiany. Sygnał, poparty naukowymi badaniami, wieloletnią praktyką lub ludzkimi odruchami serca.

Chcemy, by akcja ta była odrodzeniem się kobiecej siły i mocy sprawczej. Nasze przesłanie jest jasne - my, matki które już urodziłyśmy, chcemy aby kolejnym kobietom, rodziło się lepiej. Pragniemy, by poród był dla kolejnych rodzących doświadczeniem budującym, napełniającym kobiety poczuciem wewnętrznej dumy i radości. Jednoczymy się również po to, aby okazać nasze współczucie i wsparcie dla tych z nas, które mają trudne doświadczenia, by dodać im nadziei i wiary w to, że czas leczy rany, by stworzyć dla nich miejsce, w którym będą mogły opowiedzieć o swoich odczuciach.

Źródło: Lepszy Poród
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55