,,Mądrzy Rodzice" - rusza nowa kampania społeczna

Redakcja Portalu
2010-09-24
,,Mądrzy Rodzice
Tylko 8% rodziców ma wystarczającą wiedzę i umiejętności potrzebne do wychowania dziecka – wynika z pierwszego ogólnopolskiego badania poziomu kompetencji wychowawczych rodziców. W celu zwiększenia odpowiedzialności dorosłych związanej z wychowaniem dzieci, Rzecznik Praw Dziecka oraz Fundacja Kidprotect.pl realizują kampanię społeczną „Mądrzy Rodzice”.

Wśród dorosłych często słyszymy narzekania na „dzisiejszą młodzież". Istotnie, mamy podstawy, aby narzekać. Wzrost agresji i przemocy wśród młodzieży, a zatem wzrost przestępczości jest coraz bardziej zauważalny wśród dorastających dzieci. Rodzice jednak rzadko zadają sobie pytanie o przyczynę tych negatywnych zjawisk. Nie uświadamiają sobie, że to w nas, dorosłych, tkwi problem. Winą za złe zachowanie dziecka obarczają szkołę lub znajomych, wśród których spędza ono czas wolny. Tymczasem, podstawową przyczyną problemu są zaniedbania i błędy, jakie my, rodzice, popełniamy w procesie wychowawczym.

To, jakie będą kolejne pokolenia młodzieży, zależy od nas, dorosłych. Chcemy, aby rodzice przyjrzeli się relacjom panującym w rodzinie i uświadomili sobie, że wszystko, co powiedzą lub zrobią, będzie miało wpływ na przyszłość ich dzieci. Będąc odpowiedzialnym za ochronę praw dzieci w Polsce, chcę sygnalizować na bieżąco problemy naszych najmłodszych. - mówi Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Na potrzeby kampanii „Mądrzy Rodzice", zrealizowano pierwsze ogólnopolskie badanie poziomu kompetencji wychowawczych rodziców. Wyniki badań opracowano na zasadzie klasówki. Rodzice otrzymali punkty za odpowiedzi, a na koniec - ocenę. Aż 17% rodziców uzyskało ocenę niedostateczną, 41% zaledwie mierną. Zadowalającą wiedzą na temat podstaw wychowania dziecka wykazało się tylko 8% rodziców, którzy otrzymali ocenę dobrą lub bardzo dobrą.

Wyniki tego ogólnopolskiego sprawdzianu skłoniły nas do działania. Postanowiliśmy dać rodzicom „na tacy" wiedzę na temat rozwoju dziecka i skutecznych technik wychowawczych. Dlatego, korzystając z pomocy ekspertów, przygotowaliśmy specjalną ofertę szkoleń dla rodziców. - mówi Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl.

Szkolenia - w formie warsztatów - będą organizowane w całej Polsce. W ich trakcie rodzice będą mogli zasięgnąć porad ekspertów oraz wymienić się doświadczeniem w zakresie wychowania. Zajęcia dla liderów projektu poprowadzą m.in.: psycholog Dorota Zawadzka, sędzia Anna Maria Wesołowska oraz doc. Halina Weker z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Szkolenia dla rodziców rozpoczną się natomiast na początku przyszłego roku. Informacje na temat kampanii „Mądrzy Rodzice" dostępna są na stronie internetowej: www.madrzy-rodzice.pl.

Organizatorami kampanii „Mądrzy Rodzice" są Rzecznik Praw Dziecka oraz Fundacja Kidprotect.pl. Ogólnopolskie badanie kompetencji wychowawczych rodziców przeprowadziła firma MillwardBrown SMG/KRC. Materiały reklamowe kampanii: spot telewizyjny, spot radiowy oraz reklamę prasową przygotował pro bono zespół agencji McCann Erickson. Partnerem merytorycznym kampanii jest Instytut Matki i Dziecka w Warszawie. Patronami medialnymi kampanii zostali dziennik „Rzeczpospolita" oraz firma Clear Channel.

Źródło: Egospodarka
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

ela
2010-09-29

Witam wszystkich.
Super ,ze rusza taka kampania tylko co to da? Co z tego ,ze rodzice wysluchaja kilku wykladow, dostana jakies wskazowki kiedy na wychowanie i wprowadzenie tego wszystkiego w zycie nie starczy im czasu. Zaczac trzeba od tego ,ze juz od najmlodszych lat niektore a moze i wiekszosc dzieci siedzi od rana do wieczora w zlobku, potem to samo w przedszkolu, potem szkola i swietlica bo zeby tym dzieciom zapewnic godziwe i wcale nie na wysokim poziomie warunki rodzice tyraja od rana do wieczora albo zmuszeni sa wyjechac za praca do innego miasta lub panstwa.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
domi
2010-09-30

Tylko ,ze niektorym rodzicom a zwlaszcza tym ,ktorym sprzydalby sie udzial w takiej akcji wydaje sie ze sa "madrzy" i pozjadali wszystkie rozumy i takie warsztaty nie sa dla nich a przewaznie ida ci rodzice ,ktorzy nie koniecznie musza brac udzial w szkoleniach.

domi
dyzia
2010-10-20

Witam. Uważam ,że warto pomóc rodzicom jak mądrze wychować, choćby to była niszowa ilość rodziców to warto! Dodać tylko do tego panie z przedszkoli i żłobków. Wiadomo ,że są i tacy co rozumy pozjadali ,ale to nic tacy zawsze będą. Tylko właśnie jak już zauważyła Pani ,rodzice zaganiani są za chlebem.A jeszcze frustracja bo pełno kredytów a tu coraz drożej,a nikt nie pomoże-zwłaszcza państwo polskie .Jak tu ma być kiedy czasem są dobre chęci ,ale wiedzy o wychowaniu nikt nie uczy w żadnej szkole, a potem przychodzi gonitwa za pieniądzem,a czasem małżonek nie sprawdza się i co dzieci na szarym końcu mimo ,że wszystko co robimy jest z myślą o nich.Nikt nie dołoży do książek ,do pieluch bo zarabiasz, ale że przez to masę wydajesz na opiekę ...i tak w kółko Macieju.Ciekawe czy dotrze ta kampania do strzech, czy tylko w dużych miastach,bo niestety reszta prowincji daleko w tyle ...

~dyzia

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55