Majka w Krakowie

Redakcja Portalu
2010-08-11
Magdalena Moskal – jedna z felietonistek w portalu Ciążowy.pl właśnie wydała książkę „Majka w Krakowie. Przewodnik po serialu i mieście”. Nasza felietonistka jest współautorką tej ciekawej lektury. Przewodnik po serialu i mieście to atrakcyjny, nietypowy i wyjątkowy przewodnik po Krakowie, jaki mało kto zna. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera kilkanaście wywiadów z aktorami. Zamiast Mostu Świętokrzyskiego - Sukiennice, zamiast modnych klubów - nastrojowe knajpki na Kazimierzu. Majka to nowy polski serial, którego akcja nie toczy się w Warszawie!

Na potrzeby prac nad Majką w Krakowie powstała nowoczesna i profesjonalna hala zdjęciowa, jakiej nie powstydziłyby się największe amerykańskie studia, do dawnej stolicy przeniosła się plejada gwiazd z Warszawy, a krakowscy aktorzy na chwilę porzucili deski szacownych teatrów, aby wystąpić u boku debiutantów. W książce znajduje się między innymi dynamiczny reportaż z planu oraz wywiady z odtwórcami głównych ról.

"Jestem w ciąży. Rozumiesz to, bo ja nie!" - tak brzmiały pierwsze słowa, jakie na planie Majki wypowiedziała Joanna Osyda. I tak na Bernardyńskiej, podczas rozmowy z filmową przyjaciółką Lilką, 21-letnia studentka łódzkiej Filmówki wcieliła się w postać swojej rówieśniczki, studentki fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Co łączy ją z Majką? Obie są jedynaczkami i obie - artystkami. Na planie Joanna Osyda mocuje się ze starym czerwonym garbusem, przeskakuje mur tynieckiego klasztoru, lata awionetką i spaceruje po zabytkowym Krakowie. Swojej serialowej bohaterce użycza nie tylko ambicji i twórczej pasji, ale też ogromnego wdzięku.

Poza planem życie jej toczy się między Krakowem, gdzie pracuje, Łodzią, gdzie studiuje i występuje w młodym niezależnym Teatrze Szwalnia, oraz Warszawą, gdzie przyjeżdża na konferencje prasowe i... przesiada się z ekspresu z Krakowa w pociąg do Łodzi. Aby zagrać w Majce zdecydowała się na indywidualny tok studiów i przeniosła do Krakowa. Zresztą przeprowadzki to dla niej chleb powszedni, urodziła się w Zduńskiej Woli, wychowała w Konopnicy, liceum skończyła w Wieluniu.

Czy teraz, w dawnej stolicy, znalazła już swoje ścieżki? By się o tym przekonać, trzeba się wybrać na krakowski spacer z Joanną Osydą. Przejdźmy się po Krakowie widzianym oczami bohaterów serialu i zwiedźmy najciekawsze i najmniej znane zakątki, wybierając trasy: fotograficzną, architektoniczną, luksusową lub shoppingową. Dowiemy się także, skąd Majka podziwia zachód słońca, gdzie kupuje swoje szalone ciuchy i pija kawę z Lilką.


Dlaczego piszemy o tej książce? Bo jej współautorką jest jedna z naszych felietonistek w portalu Ciążowy.pl - Magdalena Moskal. Jej zabawne, intrygujące felietony możecie przeczytać tutaj. Zapraszamy do lektury!

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Nela28
2010-08-11

A gdzie można kupić ten przewodnik? Podejrzewam ze w księgarni a może jest jakaś możliwość zamówienia drogą internetową? Osobiście uwielbiam serial "Majka" przede wszystkim dlatego, że tytułowa bohaterka jest naprawde w swej roli fantastyczna i wydaje mi się, że w życiu codziennym czyli poza planem jest osobą cieplą i sympatyczną. Poza tym akcja serialu toczy się w miejscach od lat znanych i bliskuch memu sercu ponieważ wychowałam się na krakowskim Kazimierzu i do niedawna mieszkałam przy samym Placu Nowym. Obecnie brakuje mi uroku i klimatu tego miejsca. (niestety jakiś czas temu musiałam się przeprowadzic) Byc moze dlatego te sceny krecone w miejscach ktore dobrze znam są mi tak bliskie i bardzo lubię je oglądać i zgadywać np. przy jakiej ulicy jest kręcona dana scena :D Z wielkim utesknieniem czekam na kolejne odcinki :))

Nela28
symbiosis11
2010-08-11

Super, ze wyszla ta ksiazka. Ja osobiscie tez ogladalam "Majke" i bardzo mi sie w niej podobalo to, ze wlasnie nie byla nagrywana w Warszawie tylko w Krakowie :)

symbiosis11
Lipa
2010-08-15

Totalna lipa

~Lipa

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55