Małopolska Noc Naukowców

Redakcja Portalu
2013-09-16
Małopolska Noc Naukowców
27 września 2013 roku w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach odbędzie się Małopolska Noc Naukowców. Już po raz siódmy wszystkich ogarnie moc naukowych wrażeń!

Moc naukowych wrażeń!

Wydarzenie kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży, dlatego głównie w atmosferze zabawy pokażemy, że nauka wcale nie jest taka trudna i tak naprawdę każdy z nas może być naukowcem! Kto wie, może podczas 20. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców - już jako naukowcy - swoje niezwykłe wynalazki będą mogli prezentować innym!

Program wydarzenia został przygotowany tak, aby każdy uczestnik w zależności od wieku lub zainteresowań znalazł coś ciekawego dla siebie. W czasie „Małopolskiej Nocy Naukowców 2013" odbędą się pokazy, eksperymenty z udziałem publiczności, warsztaty, spotkania z naukowcami, otwarte zostaną drzwi laboratoriów naukowych, zorganizowane zostaną liczne konkursy, gry i zabawy.

Mogłoby się wydawać, że już wszystko zostało pokazane, wszystkie tajniki nauki zostały zgłębione i tak naprawdę nic już nie zaskoczy uczestników. Ale jednak nie! W tym roku przygotowaliśmy jeszcze większy wachlarz atrakcji i niespodzianek. Tegorocznym hasłem przewodnim jest odkrywanie „inteligentnej specjalizacji" Małopolski, która jest efektem pracy naszych naukowców.

W szczególny sposób chcemy zaprezentować najnowsze osiągnięcia naukowców w zakresie ICT, lifescience, energetyki i chemii oraz pokazać, że są one istotnym elementem i podstawą rozwoju całej nauki.

Obecnie żyjemy w „inteligentnym" świecie, epoce, w której króluje internet. Ale co tak naprawdę wiemy o współczesnym świecie? Czy znamy zasady działania bezdotykowego interfejsu, cyklotronu albo elektrowni słonecznych, o których dzisiaj tyle się mówi? Czy ktoś dzisiaj jest w stanie uwierzyć, że tysiące lat temu Małopolskę porastała tropikalna dżungla? Oczywiście, że nie! Dlatego, w trakcie tego naukowego spaceru, postaramy się również zatrzymać na chwilę, popatrzeć za siebie by móc docenić to, jak żyjemy dzisiaj, głównie dzięki pracy naukowców. Postaramy się również zajrzeć do przyszłości (tak to możliwe!) i spróbujemy wyobrazić sobie jak nasz region będzie wyglądał za 20 lat dzięki rozwojowi dziedzin, które są mocną stroną Małopolski. Rozwój nowoczesnych technologii daje nam bardzo szerokie okno na świat. Dlatego chcemy podkreślić, jak bardzo ułatwiają nam one życie np. wtedy gdy możemy sterować komputerem za pomocą głosu, włączać ogrzewanie w domu telefonem komórkowym, a nawet nagrywać mecz stojąc w korku. To naprawdę nie jest futurystyczna wizja, ale otaczająca nas rzeczywistość. Jednocześnie chcemy, aby uczestnicy Małopolskiej Nocy Naukowców sami przekonali się jak wielki wpływ na nasze codzienne życie ma praca naukowca. Pokażemy również rolę ich wyjątkowych odkryć w podnoszeniu konkurencyjności naszego Regionu i kraju.

Zapraszamy Wszystkich na wspólny spacer z naukowcami po świecie nowoczesnych technologii.

Organizatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Przedsięwzięcie jest realizowane przy współudziale Partnerów:

 • Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie,
 • Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie,
 • Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN,
 • Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki,
 • Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
 • Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
 • Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie,
 • Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II
 • Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna,
 • Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk,
 • Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowa w Tarnowie,
 • Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu,
 • Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach,
 • Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie,
 • Fundacji Klaster LifeScience Kraków,
 • Szkoły Robotów Młody Da Vinci

Noc Naukowców stanowi część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej realizowanej w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej, Akcji Marie Curie. W 2013 roku odbędzie się w ponad 300 miastach Europy.

Źródło: Noc Naukowców
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55