Mama na diecie

Redakcja Portalu
2014-07-10
Mama na diecie
Przyrost masy ciała w ciąży należy do jednych z parametrów każdorazowo odnotowywanych podczas wizyty w gabinecie ginekologa. Kontrola ta kończy się z dniem porodu, i chociaż narodziny dziecka to najpiękniejszy dzień w życiu rodziców, to właśnie wtedy, niekoniecznie świadomie, rozpoczyna się powolny proces normalizacji masy ciała.

Podejmując walkę z nadmiarem kilogramów należy pamiętać, że nie należy się spieszyć. Młoda mama powinna skupić się przede wszystkim na potrzebach swoich i noworodka. Początkowo macierzyństwo bywa bardzo absorbujące. Z tego powodu, problem nadmiernych kilogramów spada na drugi plan. To dobrze, bo organizm potrzebuje średnio 6 miesięcy do powrotu do masy ciała sprzed ciąży. Nie oznacza to jednak, że przez pierwsze pół roku zaleca się wyłącznie odpoczynek. Wręcz przeciwnie! Niezbyt wymagający i mało energiczny wysiłek jest wskazany dla utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia.

To od przedciążowej masy ciała zależy, ile kilogramów powinno przybrać ciało kobiety podczas całej ciąży. U pań z niedoborem masy ciała przyrost powinien wynosić znacznie więcej, niż u tych z nadwagą czy otyłością. Kobiety, których masa ciała przed ciążą mieściła się w granicach normy, przybierają w ciąży średnio 12 kg. Przyrost masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem. Na dodatkowe kilogramy składają się przecież rozwijający się płód, powiększone gruczoły piersiowe i macica, oraz zwiększona objętość krążących w organizmie płynów. Pewna dodatkowa ilość tkanki tłuszczowej stanowi zabezpieczenie potrzeb energetycznych przyszłej mamy. Zapasy te są pożytkowane podczas laktacji, gdy organizm matki zaprogramowany jest na spalanie kalorii dostarczanych na bieżąco oraz tych zgromadzonych. O ile, przyrost masy ciała w ciąży był prawidłowy, a sposób żywienia zbilansowany, karmiąca piersią mama nie powinna mieć obaw związanych z powrotem do poprzedniej sylwetki.

Należy też pamiętać, że kobiety karmiące piersią nie powinny stosować ubogoenergetycznych diet odchudzających, gdyż grozi to zanikiem laktacji. Organizm matki wytwarza dziennie 0,8-1,2 litra mleka i potrzebuje w tym celu dodatkowych 700 kcal energii dziennie. W tym przypadku, rozsądniejsze wydaje się bliższe przyjrzenie się swojemu jadłospisowi, wyeliminowanie kalorycznych przekąsek i zastąpienie ich wartościowymi warzywami i owocami. Zdrowa dieta zagwarantuje zdrowie mamy oraz nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka.

Matki, które z jakiegokolwiek powodu nie karmią piersią, o utratę nadmiernej masy ciała mogą starać się już w terminie 5-6 miesięcy od porodu. To wtedy, oprócz urozmaiconej i zbilansowanej diety odchudzającej, można zacząć wprowadzać ćwiczenia fizyczne. Należy nastawić się na stopniowy i długofalowy proces odchudzania, w przeciwnym wypadku spodziewać się można efektu jo-jo.
Skomponowanie jadłospisu, który sprostałby wymaganiom organizmu mamy, może sprawiać trudności. O pomoc warto zwrócić się do specjalisty dietetyka. Gotowe diety, dostosowane pod względem kaloryczności i wartości odżywczej, można zamówić na portalu MamaNaDiecie.pl

http://www.mamanadiecie.pl

Informacja o Mamanadiecie.pl

MamaNaDiecie.pl to serwis oferujący profesjonalne diety dla kobiet planujących ciążę oraz pragnących zdrowo odżywiać się podczas ciąży lub po porodzie. Celem serwisu jest propagowanie zdrowego odżywiania, dla zdrowia kobiet i ich potomstwa. Diety proponowane na MamaNaDiecie.pl są odpowiednio zbilansowane pod kątem wartości odżywczych oraz zapotrzebowania na składniki mineralne i witaminy. Jadłospisy przygotowane są przez specjalistów - dietetyków, z doświadczeniem w pracy z pacjentami klinicznymi. Dodatkowe wsparcie merytoryczne zapewniają położne.

Źródło: www.mamanadiecie.pl
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

kasia
2014-07-11

Ja staram sie jeść zdrowo i się nie przejadać, chociaż coraz częściej zastanawiam się czy nie powinnam jakimś suplementem diety uzupełniać. WY coś brałyście?

~kasia

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55