Mężczyzna w ciąży?

Redakcja Portalu
2013-04-05
Mężczyzna w ciąży?

Mężczyzna w ciąży - czy to możliwe?

Kobieta jest w ciąży w sposób oczywisty. Rośnie jej brzuszek, a z nim zmienia się jej wygląd, podejście do siebie i świata, nastroje, nawyki, potrzeby. Każdy o tym wie i akceptuje przyszłą mamę i jej odczucia.

A co z mężczyzną? Mężczyzna w ciąży - czy to możliwe? Już w starożytności znany był syndrom couvade (kuwady), czyli współwystępowanie symptomów ciąży zarówno u kobiety jak i u mężczyzny. Okazuje się, że mężczyźni mający zostać ojcami mogą odczuwać prawie wszystkie towarzyszące "odmiennemu stanowi" objawy: mdłości, bezsenność, zwiększony apetyt, huśtawkę hormonalną oraz przybieranie na wadze. Fenomen zespołu couvade może dotyczyć nawet 2 na 3 mężczyzn, przeważnie występuje w bardzo delikatnej formie, a wszystkie jego symptomy zanikają po narodzeniu dziecka.

O ciąży w wydaniu taty rozmawiamy z Moniką Szostek Kwapień - mamą pięcioletniej Hani, redaktorem i współtwórcą projektów kierowanych do rodziców - portal ciążowy.pl i urlopojcowski.info oraz Tomaszem Tybonem - tatą 2-letniego Aleksandra, zwolennikiem aktywnego rodzicielstwa ojców.

Zapraszamy do posłuchania - http://ciazowy.pl/files/przed_hejnalem669.mp3

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55