"NIE TAKI MOKRY LÓD"- warsztat naukowy dla najmłodszych 9.03

Redakcja Portalu
2013-02-18

Warsztat naukowy poświęcony stanom skupienia materii i ich przemianie.

Warsztat naukowy pt. „Nie taki mokry lód!" prowadzony przez zespół Funiversity odbędzie się dnia 9 marca i będzie poświęcony stanom skupienia materii i ich przemianie.

Wyróżniamy trzy stany: stały, ciekły i gazowy. Ich odpowiednikiem jest lód, woda i para wodna. Czym się różnią? Trudno jest zmienić kształt i objętość lodu. Łatwo jest zmienić kształt wody przelewając ją do różnych naczyń, ale jej objętość pozostanie taka sama. Natomiast w przypadku pary wodnej, to w zasadzie jej kształt i objętość zmienia się jak chce wypełniając całą dostępną przestrzeń. Stany skupienia mogą ulec zmianie pod wpływem temperatury. Lód topnieje, woda zamarza lub paruje, a para wodna ulega skropleniu.

Podczas tych pierwszych zajęć dzieci poznają jeszcze inne zadziwiające zjawisko, zwane sublimacją, ponieważ będziemy wykonywać eksperymenty przy wykorzystaniu lodu zrobionego z dwutlenku węgla, który nie występuje w postaci cieczy.

Prosimy się jednak nie martwić zbyt dużą liczbą przekazywanych nowych informacji i trudnych nowych pojęć dla dzieci. Te zajęcia to przede wszystkim dużo dobrej zabawy, w czasie której mamy nadzieję, że zapamiętają one kilka podstaw teorii fizyki. Dlatego też nie zabraknie efektów specjalnych, podczas których nawet stalowe łyżki zapiszczą z wrażenia (i to dosłownie!). Dzieci jako mali naukowcy złapią m. in. chmurę w bańki mydlane oraz wykonają „glutowatą" substancję o niezwykłych właściwościach, którą w celu dalszych badań zabiorą do domu.

ZAPRASZAMY DZIECI W WIEKU 2,5 DO 6 LAT

CENA:39zł(-10% z Kartą Edukado)
DATA: 9.03.2013(SOBOTA)
GODZINA: 17:00

 

Źródło: Gogaga
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55