Nowa możliwość bezpłatnego zdeponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej w banku publicznym

Redakcja Portalu
2011-03-31
Nowa możliwość bezpłatnego zdeponowania  komórek macierzystych z krwi pępowinowej w banku publicznym
Z inicjatywy Polskiego Banku Komórek Macierzystych został utworzony publiczny bank krwi pępowinowej. Na początek bezpłatne pobranie oraz zdeponowanie krwi pępowinowej będzie dostępne w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Inicjatywa utworzenia przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) publicznego banku jest odpowiedzią na potrzeby społeczne. Celem jest zwiększenie zasobów przechowywanej krwi pępowinowej i jednocześnie zwiększenie wykorzystywania krwi pępowinowej do przeszczepień w Polsce tak, jak się to dzieje w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Tam znaczna część przeszczepianych komórek pochodzi ze zgromadzonych porcji krwi pępowinowej w bankach publicznych i bankach rodzinnych. Na świecie do połowy 2010 roku przeszczepiono ponad 21 tys. razy komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Obecnie w naszym kraju wykonuje się około 22 przeszczepień krwiotwórczych komórek macierzystych na 1 000 000 mieszkańców, czyli dwa razy mniej niż na Zachodzie. Ponadto w Polsce krew pępowinowa nie jest używana jako źródło komórek macierzystych przeszczepień tak często, jak ma to miejsce np. w Stanach Zjednoczonych.

- Zdecydowaliśmy się udostępnić możliwość deponowania krwi pępowinowej w banku publicznym tym osobom, które popierają ideę bankowania krwi pępowinowej, a nie są zainteresowane bankowaniem na rodzinne potrzeby. Mieliśmy wiele zapytań od mam, które chciały oddać krew pępowinową dla osób potrzebujących, ale w praktyce taka możliwość była niedostępna. Mamy świadomość, że niska liczba przeszczepień z wykorzystaniem komórek macierzystych jest także spowodowana niską liczbą zdeponowanych próbek krwi w bankach, więc im więcej próbek krwi pępowinowej będzie przechowywanych, tym większe będą możliwości i szanse na ich przeszczepienie i tym samym na ratowanie życia chorych - powiedział Jakub Baran, Prezes Zarządu Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Możliwość oddania krwi pępowinowej będzie dostępna dla kobiet, które zdecydują się na poród w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Pobrana krew zostanie przekazana
do laboratorium PBKM, gdzie następnie będzie poddana analizie (m.in. na obecność wirusa HCV). Porcje pobranej krwi o pojemności powyżej 75 ml zostaną rutynowo poddane oznaczeniu antygenów HLA . Reszta zostanie przekazana do badań naukowych. Informacje o ich zdeponowaniu będą udostępnione w rejestrze Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. transplantacji POLTRANSPLANT.

- Z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję współpracy z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych dotyczącą utworzenia publicznego banku krwi pępowinowej. Do tej pory kobiety mogły skorzystać tylko z usług rodzinnych banków. Dzięki nowej inicjatywie PBKM istnieje teraz możliwość bezpłatnego pobrania krwi pępowinowej i przekazania jej do ogólnopolskich i ogólnoświatowych rejestrów. Tym samym krew będzie dostępna dla każdej potrzebującej przeszczepienia osoby. Jestem ogromnie zadowolony, że pobranie krwi pępowinowej w ramach publicznego banku będzie dostępne w naszym szpitalu. Mam nadzieję, że będzie ono cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych rodziców - skomentował prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus.

W przypadku zgłoszenia przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. transplantacji POLTRANSPALNT zapotrzebowania na konkretną porcję krwi pępowinowej zgodnej tkankowo z krwią biorcy, PBKM dostarczy ją do wskazanego przez POLTRANSPLANT ośrodka transplantacyjnego. Dodatkowo Polski Bank Komórek Macierzystych sfinansuje cały proces pobrania, analizy oraz przechowywania porcji krwi pępowinowej. Koszt pobrania oraz przebadania krwi pępowinowej na potrzeby banku wynosi około 2500 zł.

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM)

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ewentualnego ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks. PBKM regularnie poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów
i stosowanych procedur. Działalność PBKM nadzoruje Rada Naukowo-Medyczna. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione
w grupie FamiCord, zgromadził ponad 40 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie.

Więcej informacji na stronie: www.pbkm.pl.

Dodatkowych informacji udzielają :

Izabela Sałamacha
Hill & Knowlton
izabela.salamacha@hillandknowlton.pl
Tel. (22) 646 22 02 w.111 lub 0 609 900 492

 

Agnieszka Mroczek
Hill & Knowton
agnieszka.mroczek@hillandknowlton.pl
Tel. (22) 646 22 02 w. 144

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55