O patriotyzmie dla dzieci - wystawa “Kto ty jesteś?”

Redakcja Portalu
2013-11-07
O patriotyzmie dla dzieci - wystawa “Kto ty jesteś?”
Adres: Poznań, Zwierzynieckiej 3 Miejsce: Concordia Design Data eventu: 9-17 listopada 2013

Od 9 do 17 listopada w Concordia Design w Poznaniu można oglądać wystawę „Kto ty jesteś?", która uczy najmłodszych patriotyzmu, tłumaczy pojęcia ojczyzny, bohaterstwa, ale też zaprasza do współuczestniczenia na co dzień w małych społecznościach. Wystawie towarzyszą warsztaty dla dzieci "Niepodległość czyli kreatywny patriotyzm", które odbędą się 11 listopada w Dzień Niepodległości.

Wystawa "Kto ty jesteś?" to część akcji społecznej obejmującej wydawnictwo książkowe, działania w Internecie oraz cykl spotkań dla dzieci i młodzieży. Hasła kampanii, autorstwa Joanny Olech, bliskie są idei solidarności, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i zaangażowania na rzecz kraju. Opracowanie graficzne Edgara Bąka poszerza znaczenie tekstu i nadaje przekazowi rangę sztuki użytkowej. Całość prowokuje do dyskusji dziecka z dorosłymi - nie tylko o patriotyzmie. Wystawa prezentuje zestaw blisko trzydziestu plakatów, które dzięki prostej ikonografii i bardzo przyjaznym, bezpośrednim tekstom pozwalają w łatwy sposób wytłumaczyć dzieciom pojęcie patriotyzmu i uczą "dobrych nawyków" np.: "Pomagam. Jestem patriotą", "Zamalowałam wulgarny napis na kamiennicy. Jestem patriotką".

W czasie trwania wystawy, 11 listopada z okazji Dnia Niepodległości, w Concordia Design odbędą się warsztaty "Niepodległość czyli kreatywny patriotyzm". Dzieci będą poznawać różne oblicza patriotyzmu i rozmawiać o tym, jak być patriotą na co dzień. Warsztaty są inspirowane
wystawą "Kto ty jesteś?". (Na warsztaty nie obowiązują zapisy, bilet 5zł).

Założeniem akcji "Kto ty jesteś?" jest myśl, że patriotyzm nie powinien być dla dziecka zadaniem ponad siły. Jeśli ma stać się wewnętrznym imperatywem, a nie tylko ozdobnym kotylionem rocznicowym, to poprzez małe odruchy społecznej solidarności, na dziecięcą miarę. Tytuł nawiązuje do "Katechizmu polskiego dziecka" Władysława Bełzy z roku 1901 - popularnego wiersza, recytowanego przez wiele pokoleń.

Źródło: Gogaga
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55