Październik miesiącem walki z rakiem piersi.

Redakcja Portalu
2014-10-22
Październik miesiącem walki z rakiem piersi.

Podstawą profilaktyki - samobadanie piersi

W krajach rozwiniętych to najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. W Polsce każdego roku zapada na niego aż 16 tysięcy nowych osób. Codziennie umiera 14 z nich. W skali roku oznacza to 5 255 zgonów.

Jak nie dać się rakowi?

Podstawą jest oczywiście profilaktyka, ponieważ nowotrór piersi wcześnie wykryty daje olbrzymią szansę na całkowite wyleczenie.

Dla kobiet powyżej 40. roku życia wskazane jest badanie mammograficzne, a dla pań w wieku 20-40 lat USG piersi. Niezależnie od specjalistycznej diagnostyki każda kobieta może i powinna regularnie wykonywać samobadanie piersi. Jak właściwie to robić, tłumaczyła na antenie radia RMF FM i portalu RMF 24 dr n. med. Diana Hodorowicz Zaniewska, chirurg onkologiczny z Poradni Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Chorób Sutka w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, działającej w ramach Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej SU.

Zobacz film instruktażowy dotyczący samobadania piersi i dowiedz się więcej o czynnikach ryzyka i niepokojących objawach:

http://www.su.krakow.pl/twoje-zycie-jest-w-twoich-rekach

 

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55