Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opiniuje pozytywnie pobieranie i deponowanie krwi pępowinowej

Redakcja Portalu
2010-12-08
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opiniuje pozytywnie pobieranie i deponowanie krwi pępowinowej
Grupa ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wydała pozytywną opinię o pobieraniu krwi pępowinowej i deponowaniu komórek macierzystych w wyspecjalizowanych bankach. W dokumencie, który ukazał się w miesięczniku „Ginekologia Polska” , zwrócono szczególną uwagę na potrzebę edukacji lekarzy na temat komórek macierzystych i sposobu informowania kobiet ciężarnych o możliwości ich deponowania.

 

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zdecydowało się wesprzeć ideę pobierania krwi pępowinowej i deponowania komórek macierzystych po zapoznaniu się z aktualnym stanem wiedzy na ten temat. Według ostatnich raportów Europejskiej Grupy ds. Transplantacji Szpiku i Krwi (European Bone Marrow and Blood Transplantations Group) z 2006 i 2010 r. wskazania do transplantacji komórek macierzystych z krwi pępowinowej są takie same jak w przypadku szpiku lub mobilizowanej krwi obwodowej. Aktualne stanowisko American College of Obstetricians and Gynecologists podkreśla rolę krwi pępowinowej jako źródła komórek macierzystych do przyszłych terapii.


Eksperci z PTG zwrócili uwagę na potrzebę rzetelnego informowania kobiet ciężarnych przez ginekologów o możliwości zdeponowania krwi pępowinowej w publicznym lub rodzinnym banku krwi. W tym celu istotna jest uprzednia kompleksowa edukacja lekarzy. Mając odpowiednią wiedzę kobieta będzie mogła zdecydować, czy i gdzie to zrobić.

 

„W trakcie prowadzenia ciąży ginekolodzy są pytani przez pacjentki o opinię na temat deponowania krwi pępowinowej i powinni udzielić im jasnej i wiarygodnej odpowiedzi. Dlatego powołaliśmy grupę ekspertów, żeby zapoznała się z tym tematem i wydała wiążącą opinię. Ponieważ obecnie nie ma żadnych wątpliwości, że krew pępowinowa jest wartościowym źródłem komórek macierzystych,
a poród jest jedynym momentem kiedy można je pobrać, zdecydowaliśmy się poprzeć ideę deponowania krwi pępowinowej"
- powiedział prof. dr hab. n. med. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i przewodniczący grupy ekspertów PTG.

W skład zespołu grupy ekspertów PTG weszli: prof. Ryszard Poręba (przewodniczący), prof. Ryszard Czajka, prof. Krzysztof Czajkowski, prof. Krzysztof Drews, prof. Jan Oleszczuk, prof. Mirosław Wielgoś, prof. Jan Wilczyński.

 

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55