"Pozwólcie nam się przywitać"

Redakcja Portalu
2011-04-27
26 kwietnia 2011 roku ruszyła akcja „Rodzić po Ludzku” pod hasłem „Pozwólcie nam się przywitać!”. Organizatorami akcji jest Fundacja Rodzić po Ludzku, miesięcznik dla rodziców „Dziecko” i „Gazeta Wyborcza”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi kobiet, personelu medycznego, decydentów i mediów na szczególny moment jakim jest pierwsze spotkanie matki i dziecka tuż po porodzie i promocja nowych, korzystnych dla matek i dzieci praktyk w oddziałach położniczych.

Intymny, bliski kontakt z matką ułatwia noworodkowi przejście z dotychczasowego środowiska w jakim żył, do świata zewnętrznego, stwarza warunki do właściwej termoregulacji, sprzyja wytworzeniu się prawidłowej, chroniącej go flory bakteryjnej. Pierwszy kontakt sprzyja również budowaniu więzi miedzy matką a dzieckiem, gdyż w pierwszej godzinie po porodzie działają hormony, dzięki którym matka i dziecko są na siebie szczególnie wrażliwi.

Mimo wielu dowodów i od lat wydawanych zaleceń towarzystw naukowych i organizacji międzynarodowych rutynowe oddzielanie zdrowych dzieci od matek zaraz po porodzie nadal stanowi element standardowej opieki w wielu polskich oddziałach położniczych. Kontakt dziecka z matką po porodzie jest krótki, przerywany rutynowymi pomiarami i badaniami, matka przytula i karmi piersią dziecko najczęściej już ubrane. Są mamy, które widzą swoje dziecko (choć urodziło się zdrowe) dopiero po kilku godzinach. Matki, które urodziły przez cesarskie cięcie najczęściej nie mają żadnej szansy na choćby krótkie spotkanie z noworodkiem.

Drugim celem akcji jest promocja Rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. W myśl Rozporządzenia, które weszło w życie 8 kwietnia b.r, kontakt matki ze zdrowym dzieckiem powinien trwać nieprzerwanie dwie godziny a personel medyczny, towarzyszący w tym czasie matce i dziecku powinien ten kontakt umożliwić i pomóc matce w pierwszym karmieniu dziecka.

 

Akcja będzie trwać do końca 2011 i będzie miała charakter edukacyjny.

Źródło: Pierwszy Kontakt
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Asia
2011-04-27

Ciekawe czy rzeczywiście wejdzie to w życie. Ja będę rodzić w sierpniu więc mam nadzieję na pozytywne rozczarowanie..

~Asia
Agnieszka
2011-04-28

ten przepis juz obowiązuje od 7 kwietnia :)))))) www.pierwszykontak.org

~Agnieszka

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55