Przyszłe mamy z Krakowa na spotkaniu „Diagnostyka dla Twojej ciąży”

Redakcja Portalu
2012-11-29
 Przyszłe mamy z Krakowa na spotkaniu „Diagnostyka dla Twojej ciąży”
Do kobiet w ciąży dociera wiele porad na temat tego stanu: jak dbać o siebie i przyszłe dziecko, jak się odżywiać, co jeść, a czego unikać. Ciąża dla niektórych to fakty i mity, powodujące, że przyszłe mamy mogą czuć się zdezorientowane. Akcja „Diagnostyka dla Twojej ciąży” jest cyklicznym spotkaniem, które ma podnieść poziom świadomości kobiet w ciąży, a każde spotkanie jest okazją do zdobycia nowej wiedzy i doświadczeń. 22 listopada, w hotelu Galaxy w Krakowie odbyła się dwunasta edycja cyklu, a na zaproszenie odpowiedziało ok. 200 uczestniczek.

Mogły one aktywnie uczestniczyć w rozmowach z ekspertami: mgr Danutą Kozłowską, kierownikiem krakowskiego Laboratorium DIAGNOSTYKI, Marią Rogalską-Kupiec - prezesem Banku Komórek Macierzystych DIAGNOSTYKA, prof. dr hab. Marcinem Majką, specjalistą w dziedzinie komórek macierzystych, przedstawicielami Szpitala Położniczo-Ginekologicznego „Ujastek": dr Martą Orczyk, specjalistą neonatologiem, lek. gin. Piotrem Michalskim, lek. med. Pawłem Orłowskim - reprezentantem Szkoły Rodzenia „Ujastek", mgr pielęgniarstwa Elżbietą Krzywdą. Specjaliści wypowiadali się na temat badań diagnostycznych przeprowadzanych podczas ciąży, ich wpływu na zdrowie matki i dziecka oraz bankowania komórek macierzystych. - Krew pępowinowa jest bogatym źródłem komórek macierzystych, które posiadają zdolności regeneracyjne, a wszystkie komórki ludzkiego ciała powstają z nich. Przy ich pomocy można leczyć choroby krwi i układu odpornościowego. Trwają także badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w transplantologii - mają one zdolność przekształcania się w każdy rodzaj tkanek - w komórki mięśni szkieletowych, serca i wątroby, co być może rozwiąże problemy z poszukiwaniem dawców narządów - w skrócie o zaletach bankowania komórek powiedział prof. Marcin Majka.

Zaproszeni eksperci udzielali także rad dotyczących m. in. zdrowego stylu odżywiania, przyjmowania leków, a spore zainteresowanie budziły zagadnienia związane z ciążą po 35 roku życia, porodem i opieką nad noworodkiem, m. in. specjaliści wypowiadali się na temat monitorów oddechu.

Po zakończonej części wykładowej, każda z uczestniczek miała okazję zadać pytanie - wszystkie wykazały się bardzo dużą aktywnością i do każdego eksperta skierowały co najmniej kilka pytań. Przyszłe mamy zainteresował sposób gromadzenia krwi pępowinowej i złożoność tego procesu. Z uwagą słuchały odpowiedzi prezes Banku Komórek Macierzystych DIAGNOSTYKA, Marii Rogalskiej-Kupiec: - Procedura jest niezwykle prosta i łatwa, ale decyzję trzeba podjąć przynajmniej dwa tygodnie przed porodem Pobrane komórki mogą nawet uratować życie, dlatego warto pomyśleć nad takim zabezpieczeniem na przyszłość.

Dodatkowo, przyszłe mamy mogły porozmawiać o chustonoszeniu i kondycji podczas ciąży, uzyskać poradę od specjalistów z salonu kosmetycznego, porozmawiać z doradcą na temat doboru bielizny i ubrań ciążowych. Spotkanie zakończyło losowanie atrakcyjnych nagród, m.in. pakietów badań ufundowanych przez laboratorium DIAGNOSTYKA.

Wszystkim osobom przybyłym na spotkanie składamy serdeczne podziękowania. Kierujemy je również do licznych Partnerów i Patronów medialnych.

 

Źródło: ImageLine
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55