Rodzinne warsztaty w „Rydlówce” – KRAKOWSKIE WYCINANKI

Redakcja Portalu
2013-07-04
Rodzinne warsztaty w „Rydlówce” – KRAKOWSKIE WYCINANKI
Adres: Kraków Data eventu: sobota, 6 lipca, Start: 14:00 Wstęp: 40zł - dziecko + rodzic, 20zł - kolejne dziecko

Czym jest leluja i fajerka? Czym są wycinanki i czym charakteryzuje się zapomniana już prawie wycinanka krakowska? Dlaczego do wykonywania wycinanek - misternych dekoracji z papieru używano nożyc do obcinania owiec? I co to jest papier marmurkowy? Tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można w sobotę 6 lipca w Muzeum Młodej Polski na rodzinnych warsztatach etnograficzno-artystycznych w ramach projektu „Rydlówka wciąż ŻyWa!".

Na spotkaniu uczestnicy poznają wzory i motywy wycinanek z różnych regionów Polski, m.in. Kaszub, Łowicza i Lubelszczyzny. Obejrzą jedno i wielokolorowe dekoracje z papieru z drzewkami kwiatowymi, z motywem koguta i dziewczynami trzymającymi się za ręce. Dowiedzą się jakie znaczenie w kulturze ludowej mają poszczególne symbole. Podczas zwiedzania izb muzealnych posłuchają opowieści o wystroju wiejskich chat w poszczególnych porach roku, z okazji świąt i ważnych wydarzeń w życiu mieszkańców. Poszukają też miejsc, na których najczęściej pojawiały się wycinane z kolorowego papieru dekoracje - belek stropowych chałupy, pieca, okien i świętych obrazów. Na warsztatach pod okiem profesjonalnych instruktorek z ŻyWej Pracowni, na podstawie wzorników fajerek - charakterystycznego kwiatowego motywu dla krakowskich wycinanek, zaprojektują i samodzielnie wytną z kolorowego papieru dekoracyjne wycinanki. Spróbują również wykonać domowym sposobem wielokolorowy papier marmurkowy, z którego wykonywane były dawniej wycinanki krakowskie.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze ZAPISY: tel. 600632062, 508237287, 601739358, e-mail: rydlowka@zywapracownia.pl

Koszt: 40zł - dziecko + rodzic, 20zł - kolejne dziecko. W cenie wszystkie niezbędne materiały, zwiedzanie muzeum pod kątem tematu warsztatów oraz kawa i herbata dla wszystkich uczestników spotkania zaś dla naszych Milusińskich, przy upalnej pogodzie, lody wodne na ochłodę.

Miejsce:
Muzeum Młodej Polski „Rydlówka", ul. W. Tetmajera 28

Więcej informacji na stronie organizatorów : www.rydlowka.com

Źródło: Gogaga
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55