Tabu w sztuce dla dzieci

Redakcja Portalu
2011-10-10
Tabu w sztuce dla dzieci
Tematy śmierci, choroby i biedy przez długi czas nie były obecne w sztuce adresowanej do najmłodszych - podobnie seks, przemoc w rodzinie czy rozwody rodziców. Ostatnia dekada przyniosła jednak zmiany i coraz częściej autorzy literatury dziecięcej sięgają po tematy tabu. Tendencje do poruszania trudnych tematów wykazują głównie skandynawscy autorzy i ilustratorzy, ale można je również zauważyć w sztuce artystów austriackich, szwajcarskich czy portugalskich.

Duński Instytut Kultury zainicjował projekt, który ułatwić ma odpowiedź na trudne pytanie: w jaki sposób poruszać tematy tabu w kontaktach z dziećmi.

Do współpracy zaproszono instytuty kultury europejskiej i ambasady zrzeszone w EUNIC oraz wydawnictwa w celu wspólnego stworzenia przestrzeni do rozmowy na ten temat oraz prezentacji dzieł artystów poruszających tematy tabu. Wydarzenia będą odbywać się kolejno w Gdańsku, Warszawie oraz Poznaniu i łącznie trwać będą ponad dwa miesiące.

Projekt opiera się na dwóch filarach: wystawie książek i ilustracji oraz na spotkaniach i warsztatach z autorami i ilustratorami, zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

W ramach wystawy będzie można obejrzeć prace pochodzące również z dotychczas niepublikowanych w Polsce książek, zaś warsztaty i wykłady umożliwią spotkanie autorów, którzy także u nas cieszą się dużą popularnością, na przykład Sveina Nyhusa, znanego dzięki książkom Tato!, Włosy mamy oraz Grzeczna (wyd. Ene Due Rabe), Pernilli Stalfelt, autorki serii Mała książka o... (wyd. Czarna Owca) czy Ulfa Starka, który sympatię polskich czytelników zdobył dzięki książkom Czy umiesz gwizdać, Joanno?, Jak tata pokazał mi wszechświat czy Jak mam została Indianką (wyd. Zakamarki).

Program wydarzenia:

Miejsce : Księgarnia Bookarest, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, Poznań

czwartek 24.11.
18.00 Dyskusja panelowa wokół książek Ulfa Starka oraz tabu w książkach dla dzieci. Udział wezmą: Ulf Stark, Janina Orlov, Barbara Gawryluk i Joanna Olech

Miejsce : Centrum Kultury „Zamek", Św. Marcin 80/82, Poznań

piątek 25.11.
10.00 Spotkanie autorskie z Ulfem Starkiem i warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat
12.00 Otwarcie wystawy książek i ilustracji „Tabu w sztuce dla dzieci"/wystawa potrwa do 11.12
18.00 Dzieci to przecież nie idioci - spotkanie dla dorosłych z Dorte Karrebæk i Oscarem K.

sobota 26.11.
10.00 Spotkanie autorskie z Ulfem Starkiem i warsztaty dla dzieci w wieku 4-8 lat
15.00 Lepsza czarownica w piecu niż cukierki po myciu zębów - o tabu w literaturze dla dzieci - wykład Janiny Orlov dla dorosłych
17.00 Wyzwolić się pisaniem - refleksje o książkach i wolności - spotkanie dla dorosłych z Ulfem Starkiem

Pełen program wydarzenia na stronie Tabu w sztuce dla dzieci.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55