„Trzynastka” dla mamy

Redakcja Portalu
2013-03-07
„Trzynastka” dla mamy
Rząd uznał, że mama po urlopie macierzyńskim również ma prawo do trzynastej pensji - nawet jeśli nie przepracowała u jednego pracodawcy 6 miesięcy w ciągu danego roku kalendarzowego.

Trzynastka to dodatkowe wynagrodzenie roczne zwane również trzynastym wynagrodzeniem, które przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracownik nabywa prawo do dodatkowego trzynastego wynagrodzenia w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

Teraz zgodnie z przyjętym projektem nowelizacji ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej - mama również powinna dostać trzynastkę - w wysokości proporcjonalnej do czasu przepracowanego. Zasada ma także dotyczyć osób korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Regulacje te to odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu 2012 r. uznał, że opieka nad dzieckiem nie może pozbawić matki prawa do wypłaty. Matka, zgodnie z konstytucją, ma prawo do szczególnej pomocy państwa przed i po urodzeniu dziecka.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55