Tydzień Świadomości Endometriozy, 4-10 marca 2013

Redakcja Portalu
2013-03-05
Tydzień Świadomości Endometriozy, 4-10 marca 2013
W dniach 4-10 marca, na całym świecie obchodzony będzie Tydzień Świadomości Endometriozy (TŚE). W Polsce od 2010 roku organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Endometrioza oraz Fundację Dla Kobiet. Tegoroczne działania będą odbywały się pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.

Czy wiesz, że wstążki są nie tylko różowe?

Sztandarowym punktem obchodów jest Żółty Weekend, w trakcie którego można będzie skorzystać z bezpłatnych porad ginekologów, dietetyków i psychologów. Spotkania odbędą się w Warszawie 9 marca w Traffic Club, ul. Bracka 25 w godz. 10.00-18.00, oraz w Poznaniu 10 marca w herbaciarni Chimera, ul. Dominikańska 7 w godz. 10-16.

Tematem tegorocznego Tygodnia Świadomości Endometriozy jest zwrócenie uwagi na niską znajomość chorób kobiecych. Skupianie się wyłącznie na profilaktyce nowotworowej powoduje, że wiele kobiet bagatelizuje dolegliwości charakterystyczne dla innych chorób. Brak wiedzy na temat objawów endometriozy może mieć katastrofalne skutki - choroba powoduje zmiany anatomiczne w narządach, czego konsekwencją często jest przewlekły ból oraz niepłodność. Wymiar problemu podkreślają dane liczbowe, które wskazują na to, że endometrioza dotyka co dziesiątą kobietę w wieku rozrodczym. Wiele z nich nawet nie wie, że choruje - mówi Katarzyna Zielińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Endometrioza.

Endometrioza polega na obecności błony śluzowej macicy poza jej obrębem. Schorzenie najczęściej objawia się silnym bólem w trakcie menstruacji, zaburzeniami miesiączkowania i problemami z zajściem w ciążę. Szacuje się, że 50% niepłodnych kobiet choruje na endometriozę.

 

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55