W Centrum Zdrowia Dziecka powstał pokój dla mam

Redakcja Portalu
2016-04-27
W Centrum Zdrowia Dziecka powstał pokój dla mam
Blisko połowa Polaków posiadających dzieci w wieku do 18 roku życia (49 proc.) doświadczyła osobiście nocowania przy łóżku dziecka na karimacie, w fotelu lub na krześle lub zna taką sytuację z historii najbliższej rodziny/znajomych. W opinii zdecydowanej większości społeczeństwa (92%) obecność rodziców lub najbliższych w szpitalu w dużym stopniu wpływa pozytywnie na przebieg hospitalizacji dzieci oraz szybkość ich powrotu do zdrowia. Zdecydowana większość Polaków (91%) uważa, że rodzice powinni mieć możliwość przebywania w szpitalu z dzieckiem w trakcie całej hospitalizacji - wynika z badania "Warunki pobytu rodziców w szpitalu podczas hospitalizacji dzieci" TNS Polska, zrealizowane na zlecenie firmy Procter & Gamble w ramach projektu „Z dumą wspieramy Mamy”.

Wypowiedź: Małgorzata Mejer, rzecznik prasowy Procter & Gamble.

- Wyniki badań pokazują, że większość z nas jest przekonana, iż obecność rodzica w szpitalu, gdy dziecko w nim przebywa jest ważne. Przeszło 90 proc. badanych mówi, że taka obecność pomaga dziecku szybciej wrócić do zdrowia. Rodzice mówią także, że chcą być z dzieckiem całą dobę, ale mówią też, że warunki, w których przebywali w szpitalu bywały trudne - mówi newsrm.tv Małgorzata Mejer, rzecznik prasowy Procter & Gamble.

Zdaniem ponad połowy badanych odpowiednie warunki noclegowe (58%) oraz możliwość przebywania z dzieckiem w sali chorych przez całą dobę (55%) najbardziej ułatwiłyby rodzicom pobyt w szpitalu w trakcie hospitalizacji dzieci.

Co trzeci ankietowany (33%) dostrzega, że udogodnieniem dla rodziców/opiekunów przebywających z dziećmi w szpitalu w trakcie hospitalizacji podopiecznych byłyby odpowiednie warunki sanitarne (np. łazienki dla rodziców, możliwość uprania ubrań). Zdania na temat aktualnych warunków, w jakich rodzice/opiekunowie przebywają z dziećmi w polskich szpitalach, są podzielone. Dwóch na pięciu Polaków (39%) ocenia te warunki źle. Ponad jedna trzecia ankietowanych (37%) jest zadowolona z warunków pobytu w szpitalach.

W jednym z największych szpitali pediatrycznych w Polsce, Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", rozpoczął się nowy etap rozwoju Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Po najnowszej modernizacji i rozbudowie, w 2016 roku Klinika stała się największym tego typu ośrodkiem w Polsce. Dodatkowo na terenie Oddziału otwarty został bezpłatny pokój dla mam, stworzony w ramach wspólnego projektu firmy Procter & Gamble oraz Fundacji Polsat „Z dumą wspieramy Mamy". Jego celem jest zapewnienie mamom domowych warunków podczas pobytu ich dzieci w szpitalu. W swoim nowym kształcie Klinika będzie mogła przyjąć rocznie do 3500 dzieci, zapewniając jednocześnie ich mamom warunki mieszkania, które pozwolą im w pełni koncentrować się na wspieraniu dzieci w procesie leczenia i powrotu do zdrowia.

drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55