Witamina C poprawia funkcjonowanie płuc u dzieci palaczek

Redakcja Portalu
2012-06-12
Witamina C poprawia funkcjonowanie płuc u dzieci palaczek
Codzienne przyjmowanie witaminy C w ciąży przez palące matki ma dobry wpływ na płuca ich nowonarodzonych dzieci - informują naukowcy z Oregon Health & Science University (USA).

Wit. C na ratunek dzieciom palących mam.

Od dawna wiadomo, że palenie w czasie ciąży jest związane z upośledzonym rozwojem i zmniejszoną wydolnością płuc noworodków, a także zwiększa u nich ryzyko zachorowania na astmę.

Amerykańscy naukowcy zauważyli jednak, że dzięki dawkom witaminy C, wynoszącym 500 miligramów na dzień, wyniki testu płucnego, który jest stosowany 48 godzin po urodzeniu, ulegają znacznej poprawie.

Rezultaty uzyskane przez badaczy zostały zaprezentowane 22 maja w San Francisco (USA) na American Thoracic Society 2012 International Conference.

"Wyniki naszego badania są ważne, gdyż lepsze funkcjonowanie płuc po urodzeniu wiąże się z mniejszym ryzykiem astmy i świszczącego oddechu w dzieciństwie - mówi Cindy McEvoy, współautorka badania. - Witamina C stanowi proste, bezpieczne i niedrogie leczenie, które może zmniejszyć wpływ palenia podczas ciąży na zdrowie układu oddechowego u dzieci".

Naukowcy odkryli również, że ta sama wariancja genu, która odpowiada za podwyższone ryzyko pojawienia się raka u palaczy oraz jest związana z osłabioną zdolnością do rzucenia palenia i zwiększonym prawdopodobieństwem powrotu do nałogu, wzmaga szkodliwy wpływ palenia na płuca płodu. (PAP)

 

Źródło: PAP w Polsce
drukuj poleć artykuł

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Przydatne placówki

Urlop ojcowski
Staraniowy
Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55