10 powodów, dla których warto być tatą

autor: Marcin Bielowicz , 2009-06-21
10 powodów, dla których warto być tatą
Dlaczego warto być ojcem? Co daje bycie tatą? Jakie są wymiary ojcostwa? I czy w ogóle potrzeba słów zachęty oraz dodatkowej motywacji, żeby uwierzyć w to, że być tatą to wspaniała sprawa? Jeśli tak - oto one – dziesięć niepodważalnych dowodów na to, że warto być ojcem. A jest ich przecież o wiele więcej...

1. Jesteś tatą – jesteś wyjątkowy

Dla swojego dziecka - a szczególnie syna - będziesz pierwszym, a więc największym autorytetem. Tylko od Ciebie zależy, czy nim pozostaniesz na całe życie. Jak sprawy by się nie potoczyły – musisz przyznać, że startujesz z dobrej pozycji wyjściowej. Przekonasz się, że być idolem, jest miło – ba – szybko się do takiej roli przyzwyczaisz!

2. Pierwszy uśmiech, pierwsze słowa, pierwsze kroki

Będziesz świadkiem pierwszych sukcesów swojego dziecka. Uwierz mi, będziesz dumny i szczęśliwy, gdy po raz pierwszy usłyszysz słowo „tata” i gdy Twój maluch postawi pierwszy krok. W takich chwilach dokonuje się coś wielkiego i dotyczy to nie tylko Twojego dziecka, ale i Ciebie samego.

3. Wieczni chłopcy wszystkich krajów, łączcie się!

Twój potomek ma szansę na dobrą zabawę – dzięki Tobie! Mamy są może niezastąpione - jeśli chodzi o przewijanie, kąpiele i inne praktyczne czynności, ale rozrywka to nasza domena. Wreszcie możesz pobawić się zabawkami, jakich nie miałeś, posklejać samoloty (może wreszcie się uda?), zorganizować wycieczkę górską czy rowerową, no i bezstresowo pograć w piłkę - przy okazji pełniąc poważną rolę wychowawczą.

4. Uzupełnij swoją wiedzę – byle po cichu

Szybciej niż myślisz będziesz mógł pomóc swojemu dziecku w nauce, zarówno w szkole, jak i w domu. Jeśli masz jakąś pasję – a niewątpliwie jakąś posiadasz – spróbuj zarazić nią swojego potomka. Czując odpowiedzialność za wychowanie córki czy syna, sam w końcu zmienisz się z dużego chłopca w dojrzałego mężczyznę. Choć nie zawsze wszystko jest oczywiste – może na przykład szybko okazać się, że to Twoje dziecko nauczy Cię jakiegoś szkolnego zadania lub zaskoczy swoją wiedzą.

5. Pierwsze dyplomy, pierwsze randki, pierwsza praca

Z czasem nasze dzieci rozwijają skrzydła, a my widujemy je coraz rzadziej. Wciąż jednak - jak przy nauce mówienia czy raczkowania - działa syndrom „pierwszego razu”. Tyle że tym razem sprawy są daleko bardziej poważne. Wejście w dorosłe życie naszych potomków i pierwsze ich sukcesy zapewnią nam sporą ilość stresu, ale też satysfakcji. „Moja krew” – niedługo powiesz z dumą.

6. Usłyszeć: kocham Cię, tato - bezcenne

Tak, tak – możemy się bronić i zarzekać, ale jesteśmy sentymentalni. Jak wszyscy. Dlatego tak bardzo potrzebujemy podobnych wyznań, tak wiele dla nas znaczą chwile czułości. Kochajmy nasze dzieci jak najlepiej umiemy – są przecież owocem miłości. Starajmy się też zawsze żyć pięknie – choć życie to niekiedy trudna sztuka.

7. Za moich czasów…

Skończą się wyliczanki starszych o „dzisiejszej młodzieży” - teraz to Ty będziesz mógł poużywać sobie, narzekając na nowe pokolenia. A tak poważnie - pozbędziesz się kompleksu ojca, który już nie będzie jedynym wszechwiedzącym mentorem – własne dziecko będziesz mógł wychowywać po swojemu, starając się nie powtarzać wychowawczych błędów Twoich rodziców.

8. Szansa na kolejne niespodzianki

Jak by nie liczyć… Przybędzie jeszcze jedno święto – Dzień Ojca. Ach, te prezenty od dzieci…

9. Zostawiasz cząstkę siebie

Może to brzmi banalnie, ale tak naprawdę każdy mężczyzna o tym marzy - pozostawić po sobie ślad, potomka, który podejmie trud pójścia dalej po tym, jak zabraknie nas samych. Nie jest ważne, jak bardzo będziecie do siebie podobni - ważne, że będziecie jedyni w swoim rodzaju. To wystarczy. Dlatego nie powinniśmy odwlekać decyzji o dziecku w nieskończoność - na wszystko w życiu jest czas, jest i czas ojcostwa.

10. Wasza historia

Piszecie piękną, oryginalną historię. To opowieść o Waszym ojcostwie, cudownych córkach i niepowtarzalnych synach. To jest Wasz świat, który dał Wam jedyną swoim rodzaju radość i przekonanie, że jesteście dla dziecka kimś wyjątkowym, tak jak ono pozostaje wyjątkowe dla Was.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Gosiak
2009-09-08

Warto być tatą po to, żeby później zostać dziadkiem :D

Gosiak
Nela28
2009-09-08

Przede wszystkim dlatego by widzieć jak rośnie, dorasta Twoje dziecko :) Jak przychodzi z tysiącem pytań, bo wie, że tata na pewno wytłumaczy wszystko, jak uwielbia się z tatą bawić i słucha bajek na dobranoc, jak słucha ciekawych opowieści, jak mówi kocham Cię najlepszy tato na świecie :)Tego uczucia nie da się opisać to poprostu trzeba przeżyć :)))

Nela28
bartosz
2009-09-11

"Jaki ojciec - taki syn" - niektórzy lepiej żeby się nie "klonowali" ;)

bartosz
renia
2009-09-14

Mowi sie,ze jesli corka jest podobna do taty to w zyciu ma szczescie. Chociazby dlatego warto tym tata zostac.

renia
zabka300
2009-09-17

Symbiosis11 odpowiadajac na twoje pytanie wydaje mi sie ze nie chca niektorzy faceci dziecka, ponieważ wtedy musza zrezygnowac z zabawy.

zabka300
Milena
2009-09-22

Niestety teraz są takie czasy, gdzie duża większość mężczyzn bardzo późno się decyduje na bycie tatą. Faktycznie jest coś w tym, że liczy się dla nich zabawa, wolność i brak zobowiązań.

Milena
Iwisia
2009-10-10

Warto być tatą ponieważ wg mnie ważne jest potomstwo, a nie wieczna samotność czy tylko zabawa albo strach przed posiadaniem rodziny. Na stare lata człowiek sobie uświadamia, jak już ma wnuki, co to wspaniałego jest posiadanie dzieci i małego szczęścia, które one wraz ze sobą niosą.

Iwisia
Marcin
2016-07-19

Ciekawo jak to być ojcem)
Niektóre mówią że to jest bardzo ciężko, ale myślę że w innym razie to jest cudo)

~Marcin

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55